Historyczna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jak reaguje NZD?

23.11.2022 09:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł oficjalną stopę kasową (OCR) o 75 pb do 4,25% podczas listopadowego posiedzenia. W rezultacie stopa procentowa w NZ wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia 2009 r. Decyzja RBNZ była zgodna z konsensusem rynkowym.

Środowa podwyżka była największą podwyżką stóp w historii banku centralnego, który zdaje się kontynuować wysiłki w celu ograniczenia wysokiej inflacji przed nadchodzącą przerwą w posiedzeniach RBNZ. Kolejne planowane posiedzenie odbędzie się dopiero w 2023 r. Dzisiejsza decyzja o podwyżce była dziewiątą z rzędu, co oznacza, że stopa OCR wzrosła o 400 pb od października 2021 r., co stanowi najbardziej agresywne zacieśnienie przez RBNZ od 1999 r., wylicza portal tradingeconomics.

RBNZ walczy z inflacją

Rada banku centralnego Nowej Zelandii stwierdziła, że bazowa inflacja cen konsumpcyjnych jest zbyt wysoka, zatrudnienie przekracza zrównoważony poziom, a krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły. Komitet zasygnalizował, że może pojawić się więcej podwyżek stóp, zakładając, że OCR osiągnie szczyt na poziomie 5,5% we wrześniu 2023 r. Decydenci wspomnieli, że są świadomi, iż decyzje dotyczące wydatków wielu gospodarstw domowych będą w dużej mierze ograniczone w związku ze wzrostem kosztów obsługi zadłużenia. Przewiduje się, że zmniejszenie zagregowanego popytu spowoduje tymczasowy spadek PKB o około 1 pkt. proc. od 2023 r., wynika z oświadczenia RBNZ do decyzji w sprawie stóp procentowych.

NZD najwyżej od sierpnia 2022

Kurs pary NZD/USD zwyżkuje od sześciu tygodni, co zdaje się wyglądać na najlepszą passę dla NZD od końca 2020 r. Może być to również spowodowane tym, że stopy procentowe w Nowej Zelandii mogą osiągnąć wyższy poziom niż w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo tempo podwyżek w USA może być już niższe, co z punktu widzenia rynku stopy procentowej może wspomagać kurs NZD. Od początku miesiąca dolar nowozelandzki zdaje się zyskiwać wobec dolara amerykańskiego ponad 6 proc. W efekcie, spośród głównych walut świata, NZD jest najmocniejszą walutą wobec USD. Na drugim miejscu w tym miesiącu znajduje się japoński jen z umocnieniem o ponad 5 proc.


Źródło: Conotoxia MT5, NZDUSD, Weekly


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 Nov 2022 9:00

Przyszłość ceny ropy naftowej

22 Nov 2022 12:07

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej 2022, czyli jak można inwestować w sport?

21 Nov 2022 14:00

Najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów w III kw. - analiza raportu 13F

18 Nov 2022 13:12

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 14-18.11.2022

17 Nov 2022 15:37

Czego dowiedzieliśmy się po raporcie Nvidii?

17 Nov 2022 11:01

Warren Buffet na zakupach. Co nabywa fundusz Berkshire Hathaway? Raport 13F

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.