Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (13-17.01.2025)

10.01.2025 13:57|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Donald Trump uznał Grenlandię za kluczowe terytorium ze względu na jej strategiczne położenie, bogactwa naturalne oraz znaczenie militarne, sugerując nawet możliwość przejęcia wyspy. Jego zdaniem kontrola nad Grenlandią mogłaby znacząco wzmocnić bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych oraz wpłynąć na globalną stabilizację. W naszym najnowszym artykule postanowiliśmy przeanalizować, skąd wynikają te deklaracje i jakie mogą mieć konsekwencje. Pomysł przejęcia Grenlandii, która jest autonomicznym terytorium Królestwa Danii, wywołał poruszenie na arenie międzynarodowej. Pojawiły się obawy, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć cła na duńskie towary, co uderzyłoby w gospodarkę Danii. Szczególnie zagrożona może być największa duńska firma farmaceutyczna – Novo Nordisk, której kluczowym rynkiem są właśnie Stany Zjednoczone. W najbliższych dniach inwestorzy zwrócą uwagę na dane o inflacji producenckiej i konsumenckiej w USA. Istotne będą również raporty z rynku surowców energetycznych, publikowane przez takie organizacje EIA, IEA czy OPEC. Informacje te mogą wpłynąć na rynki oraz przyszłe decyzje dotyczące polityki handlowej USA.

Spis treści:

  1. Indeks cen producenckich Stanów Zjednoczonych (PPI) miesięcznie (grudzień)
  2. Raport „Krótkoterminowa prognoza energetyczna EIA”
  3. Indeks cen konsumpcyjnych Stanów Zjednoczonych (CPI) miesięcznie (grudzień)
  4. Raport z rynku ropy naftowej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)

Wtorek, 14.01, 14:30 CET, indeks cen producenckich Stanów Zjednoczonych (PPI) miesięcznie (grudzień)

W listopadzie 2024 r. ceny wśród producentów w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 3 proc. rok do roku , co stanowi największy wzrost od lutego 2023 r. Ceny wśród producentów niebezpiecznie zaczynają przyspieszać, zazwyczaj historycznie poprzedzały one ruchy inflacji CPI. Może to być oznaka dla Fed, aby opóźnić zapowiadane obniżki stóp procentowych.

Analitycy prognozują utrzymanie się inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych na poziomie 3 proc. r/r.

wykres inflacja PPI USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może być niedźwiedzi dla USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Wtorek, 14.01, 18:00 CET, raport Krótkoterminowa prognoza energetyczna EIA”

W ostatnim raporcie Administracja Informacji Energetycznej (EIA) poznaliśmy prognozy na 2025 rok, które wskazywały, że globalna produkcja ropy naftowej wzrośnie głównie dzięki krajom spoza OPEC+. Kartel planuje bowiem utrzymać ograniczenia produkcyjne do kwietnia 2025 r. Ceny ropy Brent mają pozostać stabilne na poziomie 74 dolarów za baryłkę.

W USA oczekuje się dalszego wzrostu krajowej produkcji ropy, co spowoduje spadek netto importu ropy o ponad 20 proc., do najniższego poziomu od 1971 r.

Zapasy gazu ziemnego w USA pozostaną powyżej średniej z ostatnich pięciu lat przez cały sezon grzewczy. Na koniec marca 2025 prognozowane zapasy wyniosą o 2 proc. więcej niż średnia pięcioletnia. Mimo to prognozuje się, że ceny gazu ziemnego wzrosną z 2,00 USD/MMBtu w listopadzie do 3,00 USD/MMBtu przez resztę sezonu grzewczego.

wykres XTIUSD

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Wyższa od prognoza EIA może mieć byczy wpływ na ceny ropy WTI, podczas gdy niższa od oczekiwań może być niedźwiedzi dla WTI.

Wpływ: XTIUSD, XBRUSD

Środa, 15.01, 14:30 CET, indeks cen konsumpcyjnych Stanów Zjednoczonych (CPI) miesięcznie (grudzień)

Inflacja w USA wzrosła w listopadzie 2024 r. do 2,7 proc. z 2,6 proc. w październiku, zgodnie z prognozami. Wzrost napędzały wyższe ceny żywności i gazu ziemnego, przy jednoczesnym wolniejszym spadku kosztów energii.

Analitycy prognozują wzrost inflacji CPI Stanów Zjednoczonych do poziomu 2,9 proc. r/r.

wykres inflacja CPI USA

Źródło: Tradingeconomics.com

Wyższy od oczekiwań odczyt może mieć byczy wpływ na USD, podczas gdy niższy od oczekiwań może działać niedźwiedzio dla USD.

Wpływ: EUR/USD, USD/PLN

Środa, 15.01, 10:00 CET, raport z rynku ropy naftowej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje wzrost popytu na ropę w 2025 r., głównie dzięki przemysłowi petrochemicznemu, przy ograniczonym zapotrzebowaniu na paliwa transportowe. Produkcja wzrośnie wolniej niż popyt, a liderami będą kraje spoza OPEC+, czyli USA, Brazylia i Kanada.

OPEC+ opóźni zniesienie cięć produkcyjnych do września 2026 r., co ogranicza ryzyko nadwyżki podaży, choć wcześniejsze zwiększenie wydobycia może ją podnieść. Ceny ropy Brent w listopadzie wynosiły 73 USD/bbl, a rynek pozostał stabilny. Kluczowe ryzyka to chiński popyt i przestrzeganie limitów przez OPEC+, a wzrost globalnego zapotrzebowania będzie umiarkowany.

wykres wydobycie ropy USA

Źródło: EIA

Wyższa od prognoza IEA może mieć byczy wpływ na ceny ropy WTI, podczas gdy niższa od oczekiwań może być niedźwiedzi dla WTI.

Wpływ: XTIUSD, XBRUSD

 

Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72,43 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 sty 2025 13:40

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (6-10.01.2025)

20 gru 2024 14:19

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (23-27.12.2024)

13 gru 2024 13:45

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (16-20.12.2024)

6 gru 2024 13:30

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (9-13.12.2024)

29 lis 2024 13:26

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (2-6.12.2024)

22 lis 2024 13:16

Obserwuj przyszły tydzień na rynkach (25-29.11.2024)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.