Złoto i srebro rozchwytywane przez inwestorów

22.07.2020 11:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W tym tygodniu cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich wzrosła do najwyższego poziomu od dziewięciu lat, przekraczając 1820 USD za uncję. Srebro z kolei po raz pierwszy od 2016 r. przekroczyło poziom 20 USD za uncję. Cenowy rajd metali trwa nadal, choć teraz metale przemysłowe drożeją szybciej niż szlachetne.

Wydaje się, że złoto drożeje ze względu na kolejny plan stymulacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Jego wprowadzenie może z jednej strony prowadzić do osłabienia krajowej waluty, w której notowany jest kruszec, a z drugiej strony do pojawienie się wyższych oczekiwań inflacyjnych i w konsekwencji wzrostu cen, przed czym również zdaje się chronić posiadanie złota. Nie bez znaczenia może być fakt, że w Europie również utworzono specjalny fundusz o wartości 750 mld EUR, w ramach budżetu Unii Europejskiej, na ratowanie wspólnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią.

Na ceny szlachetnych kruszców może również wpływać rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Zwiększają się przez to wątpliwości co do globalnego ożywienia gospodarczego, napędzając przepływy kapitału do bezpiecznych aktywów i pomagając złotu zyskać w tym roku ponad 20 proc.

Łączna liczba stwierdzonych przypadków COVID-19 zbliża się na świecie do 15 mln. W Stanach Zjednoczonych liczba nowych przypadków wzrosła minionej doby o 64,5 tys., do prawie 4 mln. W ostatnich 24 godzinach Brazylia zaraportowała 41 tys. nowych przypadków, a Indie ponad 39 tys.

Srebro tymczasem zdaje się drożeć ze względu na to, że po części jest tańszym bratem złota, czyli metalem szlachetnym i poniekąd bezpiecznym aktywem, ale należy również do metali przemysłowych. Odreagowanie w tym sektorze wydaje się dość mocno zauważalne, co może zwiększać istotnie popyt na srebro. Ze względu na to, że rynek ten nie jest zbyt wielki, dość szybko zdaje się to przekładać na wzrost cen.

Warto również zwrócić uwagę na stosunek cen złota do srebra, czyli popularny wskaźnik gold/silver ratio, który gwałtownie zawraca z najwyższego poziomu od 50 lat, a ceny srebra dzięki temu mogą rosnąć szybciej niż ceny złota. Co zdaje się obecnie mieć miejsce.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 lip 2020 11:22

Porozumienie w Brukseli rozdaje karty na rynkach

20 lip 2020 10:49

EUR/USD najwyżej od 4 miesięcy. Rynek czeka na decyzje z Brukseli

17 lip 2020 16:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia 20-26.07.2020

17 lip 2020 11:59

Szczyt Unii Europejskiej istotny dla euro i europejskich indeksów

16 lip 2020 10:42

OPEC+ zwiększy produkcję. Ważne wydarzenia w strefie euro

15 lip 2020 11:03

Funt mocniejszy po danych o inflacji. Poprawa nastrojów na giełdach

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.