W Brukseli zaczął się czwarty dzień rozmów, w których unijni przywódcy próbują dojść do kompromisu i zatwierdzić plan ratunkowy dla gospodarki. Tymczasem kurs głównej pary walutowej EUR/USD ustanowił o poranku czteromiesięczne maksimum, pokonując poziom 1,1460.
Mimo że w weekend przywódcy europejskich krajów nie doszli do porozumienia, to nie rezygnują z dalszych negocjacji. To pozytywny sygnał. Może uda się zatwierdzić plan już dziś po południu. Jak podają media, jest to najdłużej trwający szczyt UE od 20 lat, a spór rozbija się o kwotę dotacji dla krajów najbardziej dotkniętych ekonomicznymi skutkami epidemii. Pierwotna propozycja zakładała 400 mld EUR, ale na to nie zgadzały się cztery państwa: Holandia, Australia, Szwecja i Dania. Proponowały 350 mld EUR. Tymczasem Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował nową kwotę dotacji w wysokości 390 mld EUR. Jak podaje agencja Bloomberg, wspomniane cztery kraje mogą się zgodzić na taką wysokość pomocy, co może przynieść zatwierdzenie planu ratunkowego. Rozmowy zostaną wznowione o godz. 16:00 czasu CET (środkowoeuropejskiego).
O ile euro wydaje się reagować na obecny obrót spraw pozytywnie, o tyle indeksy giełdowe zdają się odbierać brak porozumienia negatywnie. Niemiecki DAX nieznacznie traci, zawracając spod potencjalnego miejsca oporu, które może znajdować się w rejonie szczytu z pierwszego tygodnia czerwca przy 12974 pkt. Wydaje się, że ustalenie kwoty funduszu odbudowy jest bardzo potrzebne niemieckiej gospodarce, a cała siła polityczna Angeli Merkel skupia się na tym, aby plan ustalono już podczas tego szczytu. Niemcy są największą gospodarką Europy i mogłyby również istotnie skorzystać na planie odbudowy europejskiej gospodarki.
Na rynku opcji walutowych, a konkretnie na opcjach dla pary USD/JPY po raz pierwszy od sześciu dni wzrosła oczekiwana zmienność w terminie 1 miesiąca. Z kolei dla opcji 3-miesięcznych implikowana zmienność wzrosła po raz pierwszy od trzech dni. Może to oznaczać, że inwestorzy spodziewają się w tych terminach nieco większych wahań kursu USD/JPY, który pozostaje w konsolidacji między 106 a 108 JPY.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.