Wielki tydzień z wielką inflacją

08.04.2022 15:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W przyszłym tygodniu w kalendarzu makroekonomicznym zaplanowane zostały publikacje danych o inflacji w marcu. Już teraz można szacować, na podstawie opublikowanego przez FAO indeksu cen żywności, że inflacja może pobić kolejne rekordy.

Światowe ceny żywności wzrosły w marcu o blisko 13 proc., osiągając rekordowy poziom, ponieważ wojna na Ukrainie spowodowała zamieszanie na rynkach podstawowych zbóż i olejów jadalnych — podała w piątek agencja ONZ ds. żywności. Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi większość towarów żywnościowych będących przedmiotem globalnego handlu, wyniósł w zeszłym miesiącu średnio 159,3 pkt, w porównaniu do skorygowanego w górę wskaźnika 141,4 pkt w lutym. W lutym wskaźnik ten wynosił 140,7 pkt, co było wówczas rekordem. Nie dość zatem, że indeks jest na najwyższym poziomie w historii, to jeszcze dynamika jego wzrostu również wydaje się największa w historii.

Rynek zdaje się oczekiwać wzrostu inflacji CPI w przyszłym tygodniu. W Niemczech wskaźnik cen w marcu mógł wzrosnąć o 7,6 proc. względem 5,5 proc. miesiąc wcześniej. W Stanach Zjednoczonych zaś ceny mogą wzrosnąć w ujęciu rocznym aż o 8,3 proc. wobec 7,9 proc. w lutym. Byłby to ponownie najwyższy odczyt od czterech dekad. W Hiszpanii z kolei konsensus rynkowy zakłada, że ceny w marcu mogły wzrosnąć o 9,8 proc. wobec 7,6 proc. wcześniej. W piątek pojawią się z kolei dane z Polski, gdzie wstępny szacunek wskazał na możliwość wzrostu cen o 10,9 proc. w marcu w ujęciu rocznym.

Wydaje się, że inflacja szybko nie wyhamuje, co może wpływać na dalsze działania banków centralnych — szybkie zacieśnianie polityki monetarnej i podnoszenie stóp procentowych. To z kolei może zwiększać potencjalnie zmienność na rynku walutowym. W nadchodzącym tygodniu, w środę stopy procentowe z 1 do 1,25 proc. może podnieść Bank Nowej Zelandii, a Bank Kanady z 0,5 do 1 proc. Konsensus zdaje się wskazywać, że Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Apr 2022 10:50

Dolar nie daje za wygraną

7 Apr 2022 10:02

Jastrzębie szpony RPP i Rezerwy Federalnej

6 Apr 2022 9:06

Ostry wzrost cen amerykańskiego gazu

5 Apr 2022 11:13

Dolar australijski liderem

4 Apr 2022 9:41

Tydzień na rynkach finansowych

24 Mar 2022 10:44

Mniej ropy na rynku? Nowe szacunki IEA

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.