Dolar australijski liderem

05.04.2022 11:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Rezerw Australii już 16. miesiąc z rzędu utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Było to działanie zgodne z oczekiwaniami rynku i inwestorów. Wobec faktu, że inflacja w Australii wzrosła i może przyspieszać, rada banku rozważa podwyżkę stóp procentowych. Zanim to zrobi, chce zobaczyć dowody na to, że poziom dynamiki cen w sposób trwały mieści się w przedziale 2-3 proc.

Najistotniejszą zmianą w przekazie z kwietniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA) była rezygnacja z deklaracji cierpliwości w utrzymywaniu ultraniskich stóp procentowych. To z kolei zdaje się intensyfikować spekulacje o tym, że już w te wakacje RBA może zdecydować się na podniesienie stóp procentowych.

Sygnał dla australijskiej waluty

Dla rynku walutowego i australijskiego waluty to potencjalnie pozytywna informacja. Kurs AUD/USD dziś o poranku zdaje się rosnąć do 0,7636, czyli najwyższego poziomu od czerwca 2021 r. Tylko w ostatnim miesiącu dolar australijski względem swojego amerykańskiego odpowiednika zdaje się umacniać o ponad 3 proc., co jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem z głównych walut świata. Aprecjacja AUD może wynikać nie tylko z obecnego wzrostu szans na podwyżki stóp w Australii, ale również ze wzrostu cen surowców.

Co Australia może wiedzieć o wysokiej inflacji?

Dolar australijski może wyrastać na jedną z silniejszych walut świata w relacji do USD. Gospodarka tego kraju może radzić sobie całkiem dobrze w obecnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Australia jako jeden z głównych światowych eksporterów kopalin może zarabiać więcej jako kraj, tworzyć nowe inwestycje i miejsca pracy. Co ważne, inflacja zdaje się nie siać tam tak istotnego spustoszenia w portfelach obywateli jak np. w Europie czy w USA. Wynosi bowiem zaledwie 3,5 proc.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 kwi 2022 9:41

Tydzień na rynkach finansowych

24 mar 2022 10:44

Mniej ropy na rynku? Nowe szacunki IEA

23 mar 2022 9:59

Akcje – obligacje, czy ta zależność nadal istnieje?

22 mar 2022 9:25

Fed stawia na szali ryzyko recesji, byle zwalczyć inflację

21 mar 2022 9:41

Na rynku ropy coraz więcej czynników ryzyka

18 mar 2022 15:50

Inwestorzy przestają wierzyć w szybki koniec wojny?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.