Jastrzębie szpony RPP i Rezerwy Federalnej

07.04.2022 10:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Znaczna część przedstawicieli Rezerwy Federalnej optuje za podwyżką stopy funduszy federalnych o 50 pkt bazowych zamiast powszechnie oczekiwanego ruchu o 25 pkt – wynika z protokołu ostatniego marcowego posiedzenia FOMC.

Jeśli chodzi o redukcję bilansu Fed, urzędnicy zgadzają się, że prawdopodobnie odpowiednie będą miesięczne limity w wysokości ok. 60 mld USD dla papierów skarbowych i 35 mld USD dla papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, przy czym kwoty te będą wprowadzane stopniowo przez okres trzech miesięcy lub nieco dłużej.

To większa redukcja niż 50 mld USD miesięcznie, którą Fed ustalił w latach 2017-2019. Urzędnicy amerykańskiego banku centralnego uznali również, że uzasadnione może być zacieśnienie polityki, w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej i finansowej.

Stopy procentowe w Polsce zmierzają do 6 proc.?

Jastrzębim nastawieniem wykazała się także Rada Polityki Pieniężnej, podnosząc stopy procentowe o 100 pkt bazowych, do 4,5 proc. Rynek spodziewał się podwyżki o 50 pkt, aczkolwiek ruch o 75 pkt też nie byłby zaskoczeniem.

Skala podwyżki pokazuje, że RPP zamierza w sposób zdeterminowany walczyć z inflacją.
Wprawdzie wiele czynników powodujących wzrost cen w Polsce ma charakter zewnętrzny, to jednak miara inflacji bazowej, czyli z wyłączeniem cen żywności i energii, pokazuje wzrost do prawie 7 proc.

Niewykluczone więc, że mogą pojawić się dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce. Rynek na podstawie kontraktów FRA zdaje się wyceniać możliwość wzrostu stawki 3-miesięcznego WIBORu nawet do poziomu 6,5 proc. To z kolei mogłoby oznaczać poziom stopy referencyjnej NBP wynoszący 5,5-6,0 proc.

 


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 Apr 2022 9:06

Ostry wzrost cen amerykańskiego gazu

5 Apr 2022 11:13

Dolar australijski liderem

4 Apr 2022 9:41

Tydzień na rynkach finansowych

24 Mar 2022 10:44

Mniej ropy na rynku? Nowe szacunki IEA

23 Mar 2022 9:59

Akcje – obligacje, czy ta zależność nadal istnieje?

22 Mar 2022 9:25

Fed stawia na szali ryzyko recesji, byle zwalczyć inflację

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.