Wieczór z Rezerwą Federalną bez zaskoczeń?

28.07.2021 11:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Rynkowe oczekiwania zakładają, że Fed utrzyma przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 0-0,25 proc., a skup obligacji dalej będzie prowadzony w dotychczasowym tempie 120 mld USD miesięcznie.

Amerykańscy decydenci podczas dwudniowego spotkania dyskutowali prawdopodobnie o ewentualnym ograniczeniu stymulacji. Szczegóły w tej sprawie mogą zostać ujawnione dopiero na sympozjum w Jackson Hole w przyszłym miesiącu. Dzisiejsze oświadczenie prawdopodobnie będzie brzmiało bardziej gołębio niż na poprzednich posiedzeniach, ponieważ rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa stwarza ponowne ryzyko dla perspektyw gospodarczych. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, kilkakrotnie powtarzał zresztą, że cel osiągnięcia pełnego zatrudnienia i stabilności cen jest wciąż odległy.

W czerwcu Fed utrzymał stopy i QE na niezmienionym poziomie, ale podniósł swoje oczekiwania co do inflacji w tym roku i przesunął termin kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Gdyby nawet w tym miesiącu Fed rozważał tapering, czyli zmniejszanie skali skupu aktywów np. ze 120 mld miesięcznie do 100 mld miesięcznie, niekoniecznie musi to oznaczać szerokie pogorszenie nastrojów na rynkach, zwłaszcza akcji. Nadpłynność w USA zdaje się wynosić prawie 1 bln USD dziennie, co pokazuje sprzedaż obligacji przez Fed w ramach operacji reverse repo. Innymi słowy, dopiero pozbycie się 1 bln USD nadpłynności i kontynuacja zacieśniania monetarnego w USA mogłoby mieć jakieś przełożenie na rynki.

Z punktu widzenia dolara amerykańskiego, który nadal pozostaje relatywnie silny, kluczowym poziomem mogą być okolice 1,1750 w parze EUR/USD. Według rynku opcyjnego przekroczenie tej bariery mogłoby zwiększyć zmienność, a tym samym spadki i aprecjacja USD mogłaby być bardziej gwałtowna. Dotyczy to także pozostałych głównych par walutowych z dolarem amerykańskim.

Decyzję Fed wraz z oświadczeniem poznamy ok. godz. 20, konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 20:30.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 lip 2021 11:58

Czekając na Fed

26 lip 2021 11:52

Kryptowalutowe przebudzenie

23 lip 2021 16:46

Kolejny rekord w USA

23 lip 2021 12:34

EBC: polityka niskich stóp na lata

22 lip 2021 12:12

Dziś ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego

21 lip 2021 11:20

Dolar wciąż w modzie

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.