Giełdowe byki na amerykańskim parkiecie zdają się nie odpuszczać i wciąż utrzymują kontrolę nad rynkiem. Świadczyć może o tym kolejny rekord wszech czasów, który został osiągnięty dziś na indeksie Nasdaq 100.
Na początku tygodnia nastroje wydawały się nie najlepsze. Inwestorzy z reguły stronili od ryzyka. Spadały indeksy giełdowe, a drożały obligacje. Wtedy też indeks Nasdaq 100 spadł w rejon 14460 pkt, tworząc największą korektę od maja.
Zapowiedzi prowadzenia dalszej ekspansywnej polityki monetarnej przez główne banki centralne świata zdają się jednak podnosić wiarę inwestorów w rynek akcji i wyniki spółek. Finalnie mogło to doprowadzić do zwyżki indeksu Nasdaq 100 do rekordowo wysokiego poziomu przekraczającego 15 000 pkt.
Wydaje się, że giełdowym indeksom może również pomagać cofnięcie na rynku obligacji, gdzie część środków mogła przepłynąć z jednego rynku na drugi. Warto także nadmienić, że rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich wynosi 1,3 proc., zaś oczekiwany wskaźnik ceny do zysku dla Nasdaq 100 (forward P/E) według danych publikowanych przez Wall Street Journal wynosi 27,4. Zamieniając wskaźnik P/E w potencjalną rentowność inwestycji, aby móc porównać możliwą zyskowność akcji i obligacji, dojdziemy do wniosku, że rentowność inwestycji w spółki reprezentujące cały indeks Nasdaq 100 to 3,65 proc. (100/27,4). Zatem jest wartość o 2,8 razy wyższa niż dla potencjalnej inwestycji w obligacje. Stąd też inwestorzy w świecie niskich stóp procentowych, niskiego oprocentowania obligacji i relatywnie wysokiej inflacji, czyli ujemnych realnych stóp procentowych, nadal mogą szukać lokowania kapitału w bardziej ryzykownych aktywach, w tym w akcjach.
Należy także dodać, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA, wyliczane na podstawie Fed Funds Futures przesunęło się z końca 2022 r. na pierwszy kwartał 2023 r., co także może być dobrą informację dla byków, ale przede wszystkim dla spółek, które mogą dłużej i taniej finansować swoją działalność. Według ostatnich danych prezentowanych na stronie CME Group i narzędzia Fed Watch Tool prawdopodobieństwo podwyżki stóp w lutym 2023 r. wynosi niecałe 59 proc.
Przy historycznych szczytach również znajdują się pozostałe główne indeksy w USA jak S&P 500 czy Dow Jones. Wydaje się, że niewiele brakuje im do osiągnięcia rekordów. Być może w ich pobiciu pomoże decyzja Rezerwy Federalnej zaplanowana na przyszłą środę. Posiedzenie będzie prawdopodobnie wydarzeniem tygodnia dla rynków finansowych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.