EBC: polityka niskich stóp na lata

23.07.2021 12:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Niskie stopy procentowe w strefie euro mogą utrzymywać się jeszcze przez lata, wydaje się też, że rentowności obligacji nie powinny szybko wzrosnąć, bo tempo skupu aktywów mogłoby zostać przyspieszone – to najważniejsze wnioski po wczorajszych decyzjach i konferencji prasowej szefowej Europejskiego Banku Centralnego.

Co to może oznaczać dla rynków finansowych? Dostęp do bardzo taniego finansowania, tanich kredytów, niskiego oprocentowania długu, a także ujemnych realnych stóp procentowych, co wciąż może wypychać gotówkę w ryzykowne aktywa.

Wydaje się, że tym samym europejskie akcje nadal mogą stanowić kierunek przepływu kapitału. Potwierdzają to zresztą dane. W tym tygodniu niemiecki DAX rośnie czwartą sesję z rzędu, wymazując poniedziałkową korektę, która sprowadziła indeks z poziomu 34 700 do 33 700 pkt.

Oznaki dłuższego okresu stymulacji ze strony Europejskiego Banku Centralnego oraz dobre dane PMI zdają się poprawiać nastroje i kierować niemiecki indeks w stronę rekordu wszech czasów. Europejski Bank Centralny zmienił w czwartek swoje wytyczne, zobowiązując się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, dopóki inflacja na trwałe osiągnie docelowy poziom 2 proc. EBC utrzymuje także tempo programu skupu aktywów na poziomie 20 mld euro miesięcznie.

Zestaw budujących danych

Według raportu IHS Markit wskaźnik Composite PMI dla strefy euro wzrósł do 60,6 pkt. w lipcu 2021 r. z 59,5 w poprzednim miesiącu, powyżej prognoz rynkowych na poziomie 60 pkt. Najnowszy odczyt wskazał na najsilniejszy wzrost aktywności sektora prywatnego od lipca 2000 r. Produkcja sektora usług wzrosła najbardziej od 15 lat, podczas gdy produkcja przemysłowa osłabła z powodu pogarszającej się sytuacji w dostawach, ale ogólnie pozostała silna.

Wzrost liczby nowych zamówień mierzony zarówno w sektorze wytwórczym, jak i usługowym przyspieszył do najszybszego poziomu od maja 2000 r. Jeśli chodzi o ceny, koszty produkcji wzrosły w tempie zbliżonym do rekordowego, podczas gdy inflacja cen sprzedaży zmniejszyła się z najwyższego poziomu odnotowanego w czerwcu. Zaufanie przedsiębiorców mogło ucierpieć z powodu rosnących obaw związanych z wariantem delta koronawirusa, co sprawiło, że nastroje na przyszły rok spadły do poziomu najniższego od pięciu miesięcy, wynika z raportu IHS Markit.

Co polityka EBC oznacza dla kursu euro?

Wczorajsze oświadczenie EBC może nie być korzystne dla euro. Zapowiedź braku zmian stóp procentowych może spowodować osłabienie wspólnej waluty, co prawdopodobnie obecnie obserwujemy w kursie EUR/USD, który pozostaje blisko tygodniowych minimów w rejonie 1,1750. Jeśli w najbliższym czasie Rezerwa Federalna nie wycofa się z podwyżek stóp procentowych w 2023 r., to dywergencja w działaniach dwóch najważniejszych banków centralnych świata będzie mogła się powiększyć. W rezultacie euro w relacji do dolara mogłoby systematycznie tracić na wartości. Niewykluczone wręcz, że może wymazać wszystkie wzrosty od marca 2020 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Jul 2021 12:12

Dziś ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego

21 Jul 2021 11:20

Dolar wciąż w modzie

20 Jul 2021 12:01

Dzień wyników na Wall Street i oddech po silnych spadkach

19 Jul 2021 13:12

Słabe nastroje na początku tygodnia

16 Jul 2021 16:09

Udany tydzień dla amerykańskich akcji

16 Jul 2021 12:15

Ropa z największym spadkiem od marca

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.