Japońska waluta w relacji do dolara amerykańskiego jest najsłabszą z grona głównych walut świata w 2022 r., tracąc w ostatnich 12 miesiącach ponad 20 proc.
W efekcie tak silnej deprecjacji notowania pary USD/JPY osiągnęły najwyższy poziom od 1998 r. To właśnie w tym roku miała miejsce interwencja na jenie, której rynek może się ponownie obawiać.
Skala deprecjacji jena mogła wynikać z dywergencji w prowadzonej przez Bank Japonii polityce monetarnej względem innych głównych banków centralnych świata. Fed podnosi stopy procentowe, EBC podnosi stopy procentowej, Bank Anglii czy Bank Australii również. Tymczasem Bank Japonii nadal luzuje politykę monetarną i utrzymuje rynkowe stopy procentowe blisko zera, stosując również kontrolę krzywej dochodowości. Niemniej ostatnie załamanie notowań japońskiej waluty mogło zacząć wzbudzać niepokój wśród japońskich polityków i decydentów.
Źródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, MN
Władze Japonii zaniepokojone słabością JPY
Japoński wiceminister finansów do spraw międzynarodowych Masato Kanda powiedział w czwartek, że rząd jest "niezwykle zaniepokojony" jenem po tym, jak waluta kraju osłabiła się do poziomów, które były obserwowane 24 lata temu.
Kanda zwrócił uwagę na ostatnie "spekulacyjne, jednostronne gwałtowne ruchy jena", argumentując, że spadku waluty nie można wyjaśnić, patrząc na fundamenty i określając go jako "nadmierną zmienność". Zapewnił, że rząd koordynuje działania z innymi krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, dodając, że jest gotowy do działania na rynku walutowym i nie wyklucza żadnego kierunku działań — poinformował serwis BBN/DJ. Dodatkowo doszło już do spotkania gubernatora Banku Japonii Haruhiko Kurody z premierem Fumio Kishidą, co mogło także wzbudzić ostrożność wśród zagranicznych inwestorów.
Sytuacja techniczna - USD/JPY
Z punktu widzenia wykresu, kurs pary USD/JPY dotarł w ostatnich dniach do potencjalnego oporu wyznaczonego przez linię zarysowaną po wcześniejszych szczytach. Linia ta, wraz z linią zarysowaną po dołkach może kształtować potencjalną formację klina rozszerzającego się. W krótszym horyzoncie potencjalne wsparcie może znajdować się przy linii trendu oraz przy równości ruchów korekcyjnych, która w tym momencie wypada w rejonie 141,10 JPY.
Źródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, D1
Co mówią o jenie?
Szef strategii walutowej w Nomura Securities Co. w Tokio w wypowiedzi dla agencji Bloomberg poinformował, że doszło do trójstronnej dyskusji pomiędzy BOJ, Ministerstwem Finansów i Agencją Usług Finansowych, co ma istotny wpływ psychologiczny na uczestników rynku. Ma to również coś wspólnego z faktem, że gdyby istniał jakikolwiek plan interwencji, rząd koordynowałby działania z BOJ - dodał Yujiro Goto. Ryzyko interwencji i zmiany polityki lub wytycznych BOJ w tym miesiącu wzrosło w porównaniu do sytuacji sprzed kilku tygodni. Niektóre zlecenia, które towarzyszyły zakładom na USD/JPY powyżej 145 również mogły zostać uruchomione — podsumował wypowiedź przedstawiciel Nomura Securities Co.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.