Historyczna awaria na giełdzie w Japonii. Pakiet fiskalny w USA coraz bliżej

01.10.2020 11:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Trzecia co do wielkości giełda świata musiała wstrzymać handel na cały dzień ze względu na awarię sprzętu. Tym samym nie był notowany jeden z głównych światowych indeksów Nikkei 225. Jest to pierwsza tak poważna awaria od kilku dekad.

Japan Exchange Group w wydanym komunikacie oświadczyła, że problem wystąpił z powodu nieudanego przejścia na systemy zapasowe i awaryjne giełdy po awarii sprzętu. Była to najpoważniejsza usterka od czasu przejścia giełdy japońskiej na handel w pełni elektroniczny w 1999 r. Z najnowszego komunikatu giełdy wynika, że system ma zostać zrestartowany, aby jutro handel mógł odbywać się normalnie. Brak handlu w Japonii ze względu na usterkę jest kolejnym przypadkiem po giełdzie Nowozelandzkiej, gdzie także handel był przerywany, ale ze względu na ataki hakerów.

Tymczasem na giełdach, na których handel odbywa się normalnie, możemy obserwować poprawę nastrojów wraz z szansą na porozumienie w sprawie pakietu fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki. Wzrosty zdawały się mieć miejsce zarówno wczoraj w USA, dziś w Azji, a także o poranku w Europie po tym, jak sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w środę, że negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego z przewodniczącą Izby Nancy Pelosi poczyniły postępy, a obie strony stwierdziły, że będą kontynuować rozmowy w kierunku dwustronnego porozumienia. Mnuchin miał zaproponować Pelosi pakiet o wartości 1,62 biliona dolarów, czyli jeszcze mniej, niż pierwotne 2,4, a następnie 2,2 bln USD.

Z kolei na rynku walut wydaje się tracić dolar amerykański, a zdaniem banku BNY Mellon jest to najbardziej przewartościowana waluta na świecie spośród 10 głównych walut. Według BNY i ich modelu dolar amerykański powinien być słabszy o ok. 6,5 proc. Wszystkie pozostałe waluty, bazując na indeksach ważonych handlem, mają szanse na zyskanie od 5 do 7 proc. i nadal będą pozostawać rozsądnie wycenione – uważają analitycy BNY Mellon. Dla kursu EUR/USD mogłoby to oznaczać wzrost w stronę 1,22 USD.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Sep 2020 10:53

Wrzesień okazał się emocjonującym miesiącem. Październik zapowiada się równie gorąco

29 Sep 2020 11:17

Największa wyprzedaż złotego od marca. Politycy rozdają karty na rynku walutowym

28 Sep 2020 10:54

Lepszy sentyment na giełdach. Kluczowy tydzień dla brexitu i funta

25 Sep 2020 16:01

Kluczowe wydarzenia tygodnia 28.09-04.10

25 Sep 2020 10:18

Tydzień należał do dolara. Największe spadki odnotowało srebro

24 Sep 2020 10:00

Fed zrzuca ciężar na polityków. Srebro z największym tygodniowym spadkiem od 2011 r.

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.