Wrzesień okazał się emocjonującym miesiącem. Październik zapowiada się równie gorąco

30.09.2020 10:53|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wrzesień nie był miesiącem dobrym dla wzrostu cen na większości popularnych rynków. Za to okazał się miesiącem udanym dla rynkowych niedźwiedzi, które postanowiły handlować, stawiając na spadki, co również jest możliwe za pośrednictwem kontraktów na różnice kursowe CFD.

Według danych rynkowych wrzesień przyniósł spadek ceny srebra w ujęciu miesięcznym o blisko 15 proc. Niemniej jednak ci, którzy obserwowali z niedowierzaniem wcześniejsze oszałamiające wzrosty cen tego metalu, mogli ewentualnie zyskać, ponieważ łącznie od szczytu cena spadła o prawie 30 proc. Wydaje się, że do spadków przyczyniło się umocnienie dolara amerykańskiego, ale także obawy o światowy wzrost gospodarczy (srebro jest bardziej metalem przemysłowym niż inwestycyjnym) czy również realizację zysków z pozycji długich.

We wrześniu potaniała również ropa naftowa, tracąc ponad 9 proc. na baryłce odmiany WTI. Niemniej jednak w porównaniu do zmienności, którą obserwowaliśmy na tym rynku w marcu czy kwietniu, to obecne spadki o ok. 10 proc. wydają się bardzo skromne. Ropa już od dłuższego czasu wydaje się trwać w konsolidacji, a wydarzenia okołorynkowe mogą mieć na nią relatywnie niewielki wpływ. Niemniej jednak to ponowne obawy o istotny brak wzrostu popytu mogły kłaść się cieniem na cenie czarnego złota.

Również amerykańskie indeksy giełdowy nie mogą września zaliczyć do udanych miesięcy. Technologiczny indeks Nasdaq 100 spadł o ponad 6 proc. Indeks spółek przemysłowych Dow Jones cofnął się o ponad 5 proc., podobnie jak indeks szerokiego rynku S&P 500. We wrześniu okazało się, że bardzo duży popyt został wygenerowany na rynku opcji na akcje amerykańskich spółek, w tym pojawiła się informacja o ogromnej ekspozycji SoftBanku. Finalnie powietrze z napompowanego ponadprzeciętnie rynku zaczęło schodzić, a popłoch wśród inwestorów detalicznych zdawał się prowadzić do powstania większej korekty.

To właśnie powrót do gotówki zdawał się we wrześniu umocnić dolara amerykańskiego, którego indeks aktualnie zyskuje w ujęciu miesięcznym prawie 2 proc. Zbiegło się to także w czasie z wypowiedziami głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, który stwierdził na początku miesiąca, że kurs euro ma znaczenie, powstrzymując aprecjację wspólnej waluty, której kurs zaczął przekraczać już 1,20 USD.

Nie ma co ukrywać, wrzesień był bardzo ciekawym miesiącem na rynkach, a październik zapowiada się równie emocjonująco. To właśnie w tym miesiącu może zaostrzyć się walka o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Będziemy także wkraczać w jesienno-zimowy sezon zachorowań, co może wiązać się z kolejnymi restrykcjami gospodarczymi. Do tego pozostaje nierozwiązana sprawa budżetu unijnego i pakietu pomocowego. Jak podała agencja Bloomberg, według rzecznika niemieckiego rządu, historyczny budżet Unii Europejskiej o wartości 1,8 bln euro i pakiet stymulacyjny mogą zostać opóźnione z powodu sporu między państwami członkowskimi co do sposobu egzekwowania przestrzegania wartości demokratycznych. To właśnie ten spór zdawał się również wywoływać ponadprzeciętne wahania kursów par walutowych z polskim złotym.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Sep 2020 11:17

Największa wyprzedaż złotego od marca. Politycy rozdają karty na rynku walutowym

28 Sep 2020 10:54

Lepszy sentyment na giełdach. Kluczowy tydzień dla brexitu i funta

25 Sep 2020 16:01

Kluczowe wydarzenia tygodnia 28.09-04.10

25 Sep 2020 10:18

Tydzień należał do dolara. Największe spadki odnotowało srebro

24 Sep 2020 10:00

Fed zrzuca ciężar na polityków. Srebro z największym tygodniowym spadkiem od 2011 r.

23 Sep 2020 11:14

Niemiecki przemysł motorem napędowym gospodarki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.