Indeks dolara amerykańskiego zdaje się mieć obecnie najlepszy tydzień od początku kwietnia, zyskując w ujęciu tygodniowym niecałe 1,5 proc. Dolarowi może pomagać rosnąca niepewność wokół nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki oraz obawy dotyczące powrotu restrykcji w Europie ze względu na rosnącą liczbę zakażeń i nowe rekordy COVID-19 we Francji czy w Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania i Francja zgłosiły największą liczbę przypadków od początku pandemii. Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plan ratowania milionów miejsc pracy i przedsiębiorstw, podczas gdy Francja podjęła nowe kroki w celu zwalczania szybkiego nawrotu epidemii. Kolejne kraje europejskie mogą również zmierzać w tę stronę, co może zastopować wakacyjne odbicie w gospodarce, a tym samym może także zahamować panującą wcześniej na giełdach hossę.
Los giełdowych byków zdaje się zależny od polityków, a ci wciąż nie mogą się porozumieć, chociażby w sprawie nowego planu wsparcia największej gospodarki świata. W piątek inwestorzy mogą rozważać perspektywy pakietu stymulacyjnego o wartości 2,4 biliona dolarów, zaproponowanego przez amerykańskich demokratów w Izbie Reprezentantów. Ustawa jest jednak znacznie większa niż to, co Republikanie w Senacie powiedzieli, że mogą zaakceptować — podała agencja Bloomberg. W efekcie znowu rośnie niepewność co do tego, czy pakiet ten uda się przegłosować.
O ile dolar wydaje się w tym tygodniu największym wygranym, o tyle największym przegranym może być srebro, które potaniało o około 14 proc. Złoto z kolei zostało przecenione o około 5 proc. Z jednej strony silny dolar, a z drugiej zmniejszenie ujemnych realnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego mogły wpływać na wspomniane ruchy korekcyjne. Niemniej jednak w dłuższym terminie zdaje się, że ujemne realne stopy w USA będą się powiększać i zmierzać w stronę -2 proc., co może sprzyjać powrotowi złota do trendu wzrostowego.
Dziś również poznaliśmy wypowiedzi François Villeroy de Galhau, Gubernatora Banku Francji, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny może pozwolić inflacji przekroczyć poziom 2 proc. przez jakiś czas. Oznaczać to może zmianę w relacji do tego, co zawsze EBC powtarza w swoich komunikatach, że inflacja ma być blisko, ale poniżej 2 proc. Zatem jest to wypowiedź, która może sugerować zwrot w kierunku przyjętym przez Fed. Innymi słowy, walkę na to, gdzie będą większe ujemne realne stopy procentowe.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.