Euro najtańsze do dolara od połowy 2020 r. Gospodarka Niemiec na skraju recesji

28.01.2022 15:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W ostatnim pełnym tygodniu stycznia 2022 r. euro zdaje się zdecydowanie tracić względem dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD spadł w pewnym momencie w rejon 1,1120 i był najniższy od lata 2020 r. W skali tygodnia spadek euro wyniósł ponad 1,5 proc.

Jednym z czynników, który mógł wspierać deprecjację wspólnej waluty, mógł być jastrzębi ton wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej w połowie tygodnia. Podczas konferencji prasowej Jerome’a Powella (26 stycznia br.) kurs EUR/USD odnotował spadek w stronę 1,1250, a następnie zdawał się kontynuować zapoczątkowany wcześniej ruch w stronę niższych poziomów. Nastawienie Rezerwy Federalnej i oczekiwania rynkowe dotyczące pięciu podwyżek stóp procentowych w USA w 2022 r. mogły pomóc dolarowi, jednak warto również spojrzeć na to, co dzieje się w największej gospodarce strefy euro.

Niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,7 proc. w ujęciu kwartalnym w ostatnich trzech miesiącach 2021 r., co wydaje się odczytem gorszym od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,3 proc. Spadek PKB miał nastąpić przez zaostrzenie ograniczeń w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa, co z kolei mogło negatywnie wpłynąć na wydatki gospodarstw domowych i inwestycje, przy jednoczesnym wzroście wydatków publicznych. Jak wynika ze wstępnych szacunków, jest to pierwszy spadek PKB od trzech kwartałów. W całym 2021 r. niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 2,8 proc. Jednak rząd w Berlinie obniżył swoje prognozy wzrostu na 2022 r. do 3,6 proc. z 4,1 proc., podając, że początek roku będzie nadal przytłumiony ze względu na pandemię koronawirusa, zwłaszcza w sektorze usług.

Dodatkowo wskaźnik nastrojów gospodarczych w strefie euro spadł do 112,7 w styczniu z 113,8 pkt w grudniu i był znacznie poniżej rynkowych prognoz na poziomie 114,5 pkt. Jest to najniższy odczyt od 9 miesięcy. Tymczasem wskaźnik oczekiwań zatrudnienia nieznacznie spadł do 113,3 z 113,5 ze względu na pogorszenie planów zatrudnienia w usługach i budownictwie, podczas gdy perspektywy zatrudnienia w przemyśle osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Oczekiwania dotyczące cen sprzedaży ponownie wzrosły we wszystkich sektorach gospodarki i wśród konsumentów. Wskaźnik niepewności gospodarczej spadł jednak do 17,9 z 18,1 pkt.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Jan 2022 11:52

Napięcia geopolityczne budują popyt na ropę

27 Jan 2022 11:30

Mocniejszy dolar, tańsze złoto, oczekiwanie pięciu podwyżek stóp

26 Jan 2022 9:36

W oczekiwaniu na Fed

25 Jan 2022 12:06

Na Wall Street sesja, jakiej dawno nie było

24 Jan 2022 10:45

Ropa naftowa i złoto drożeją wraz ze wzrostem niepewności na świecie

21 Jan 2022 16:13

Zagadka tygodnia: co ogłosi Fed?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.