Napięcia geopolityczne budują popyt na ropę

28.01.2022 11:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ropa naftowa drożeje już szósty tydzień z rzędu, osiągając dziś poziom 87 USD za baryłkę odmiany WTI. To najwyższa cena od blisko siedmiu lat.

Podwyżek nie powstrzymuje nawet zyskujący na wartości dolar amerykański, w którym rozlicza się transakcje surowca. Powód? Na rynku ropy wciąż zdaje się występować problem z podażą.

OPEC+ dozuje po „kropelce”

Polityka umiarkowanego wzrostu produkcji ze strony głównych producentów może utrzymywać ceny na wysokim poziomie. OPEC+ ma się spotkać 2 lutego i rynek oczekuje, że pozostanie przy planowanym na marzec zwiększeniu produkcji o 400 tys. baryłek dziennie.

Strach o to, co zrobi Rosja

Ceny ropy od początku roku wzrosły już o ok. 15 proc., ponieważ napięcia geopolityczne w Europie Wschodniej, w które zaangażowana jest Rosja, drugi co do wielkości producent ropy i kluczowy dostawca gazu ziemnego do Europy, oraz na Bliskim Wschodzie mogły podsycić obawy o zakłócenia w dostawach.

Ważny czynnik rekordowej inflacji

Po stronie popytu import ropy naftowej przez Chiny może wzrosnąć o 6-7 proc. w tym roku. Według raportu Reutersa kupujący zwiększą zakupy dla nowych jednostek rafineryjnych i uzupełnienia niskich zapasów.

Drożejąca ropa to jeden z kluczowych czynników wysokiego poziomu inflacji na świecie. Jeśli ceny surowca nie spadną, inflacja nadal może bić rekordy w pierwszym kwartale tego roku.

 


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Jan 2022 11:30

Mocniejszy dolar, tańsze złoto, oczekiwanie pięciu podwyżek stóp

26 Jan 2022 9:36

W oczekiwaniu na Fed

25 Jan 2022 12:06

Na Wall Street sesja, jakiej dawno nie było

24 Jan 2022 10:45

Ropa naftowa i złoto drożeją wraz ze wzrostem niepewności na świecie

21 Jan 2022 16:13

Zagadka tygodnia: co ogłosi Fed?

21 Jan 2022 13:20

Bitcoin najtańszy od blisko pół roku

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.