Zagadka tygodnia: co ogłosi Fed?

21.01.2022 16:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Posiedzenie Rezerwy Federalnej, zaplanowane na 25-26 stycznia, może zdominować w przyszłym tygodniu wydarzenia na finansowych rynkach. Oczekiwania sięgają nawet tego, że zamiast obecnie sygnalizowanego terminu zakończenia skupu aktywów w połowie marca możemy się dowiedzieć o jego natychmiastowym zaprzestaniu.

W sytuacji, gdy udało się odrobić gospodarcze straty z pandemii, bezrobocie spadło poniżej 4 proc., a inflacja jest bliska 40-letniego maksimum, dalsze stymulowanie gospodarki wydaje się nieuzasadnione. W takim tonie również zdawał się wypowiadać ostatnio prezydent USA Joe Biden, który stwierdził, że Rezerwa Federalna powinna przekalibrować politykę monetarną.

Inwestorzy mogą oczekiwać wskazania ze strony Rezerwy Federalnej, że marzec jest prawdopodobnym terminem ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Fed może potwierdzić przy tym oczekiwania, że bilans zacznie być redukowany w dalszej części roku.

Jednakże decydenci Fed mogą odnotować pewną ostrożność w odniesieniu do aktywności gospodarczej w najbliższym czasie związanej z epidemią, gdyż wariant omikron mógł spowodować wzrost ostrożności wśród konsumentów i zmniejszyć ich wydatki. Dodatkowo zwiększona absencja pracowników z powodów zdrowotnych również może uderzyć w gospodarkę w okresie grudzień-styczeń. Niemniej jednak wydaje się, że liczba przypadków Covid osiągnęła szczyt, a szybkie odbicie gospodarcze w lutym i marcu może pozwolić Fed na podwyżkę stóp o 25 pb w dniu 16 marca.

Jeśli tak się zdarzy, inwestorzy będą mogli się zastanawiać, jak potoczy się ścieżka podwyżek stóp procentowych w 2022 r.? I czy będą to ew. trzy lub cztery podwyżki, czy też może dojść do jeszcze innego, zaskakującego rozwiązania.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Jan 2022 13:20

Bitcoin najtańszy od blisko pół roku

20 Jan 2022 11:09

Błysk metali szlachetnych w obliczu strachu

19 Jan 2022 12:10

Wybuchowa podwyżka cen ropy

18 Jan 2022 11:36

Wielka Brytania i funt wygranymi 2022 r.?

17 Jan 2022 14:37

Ceny ropy: popyt ważniejszy niż strach przed omikronem

14 Jan 2022 16:11

Słabsze dane z USA popsuły nastroje na giełdach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.