W oczekiwaniu na Fed

26.01.2022 09:36|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś członkowie FOMC podejmą decyzję w sprawie ew. podwyżki stóp procentowych w USA i pierwszy raz w tym roku opublikują komunikat do podjętej decyzji. To z kolei może wpłynąć na notowania dolara, złota, indeksów giełdowych czy nawet kryptowalut.

Spoglądając na rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych, które są notowane na giełdzie CME, można zauważyć, że prawdopodobieństwo zmian stóp procentowych w USA dziś jest znikome i wynosi zaledwie kilka procent. Brak zmian stóp jest szacowany z kolei z prawdopodobieństwem 94,4 proc. Dlatego kluczowa wydaje się decyzja o tym, jak szybko będzie ograniczany program skupu aktywów oraz jak Fed zapatruje się na ewentualne dalsze podwyżki w 2022 r.

Wycena pierwszej podwyżki w marcu sięga prawdopodobieństwa 93 proc., z czego 88 proc. to szanse na podwyżkę o 25 pkt bazowych, a 5 proc. to prawdopodobieństwo podwyżki o 50 pkt. To właśnie tutaj może w najbliższym czasie toczyć się kluczowa rozgrywka. Czy w marcu nastąpi podwyżka o 25 czy 50 pkt bazowych i takich wskazówek mogą dziś szukać inwestorzy.

Warto jednak dodać, że dzisiejsza decyzja Fed ma miejsce w otoczeniu podwyższonego ryzyka. Spoglądając na indeks VIX, czyli tzw. indeks strachu mierzony miesięczną zmiennością z opcji na indeks S&P 500, widzimy, że znajduje się on przy 30 pkt. To poziom relatywnie wysoki, ostatni raz obserwowany w lutym 2021 r.

Wydaje się, że w ostatnim czasie głównym zadaniem Fed jest uspokajanie rynków, a nie wprowadzanie jeszcze większych zaskoczeń. Dlatego też jastrzębia postawa Rezerwy Federalnej może być dziś nieuzasadniona, zamiast niej mógłby się pojawić bardziej gołębi ton.

Decyzję Fed poznamy dziś o godz. 20, pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Jan 2022 12:06

Na Wall Street sesja, jakiej dawno nie było

24 Jan 2022 10:45

Ropa naftowa i złoto drożeją wraz ze wzrostem niepewności na świecie

21 Jan 2022 16:13

Zagadka tygodnia: co ogłosi Fed?

21 Jan 2022 13:20

Bitcoin najtańszy od blisko pół roku

20 Jan 2022 11:09

Błysk metali szlachetnych w obliczu strachu

19 Jan 2022 12:10

Wybuchowa podwyżka cen ropy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.