Dzień decyzji Banku Anglii i EBC

03.02.2022 11:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

3 lutego Europejski Bank Centralny i Bank Anglii ogłoszą decyzje w sprawie stóp procentowych oraz programów luzowania ilościowego. Inwestorzy mogą też oczekiwać na informacje, czy w 2022 r. oba banki planują cykl podwyżek.

Według konsensusu rynkowego Bank Anglii podniesie dziś swoją kluczową stopę procentową o 25 pkt bazowych, do 0,5 proc. Będzie to prawdopodobnie druga z rzędu decyzja o podwyżce, która może mieć na celu walkę z rosnącą inflacją. Przypomnijmy, że w grudniu stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wzrosły o 15 pkt bazowych.

Stopy wyższe niż przed pandemią?

Jeżeli dziś Bank Anglii spełni oczekiwania inwestorów, możemy mieć do czynienia z pierwszą od 2004 r. serią podwyżek stóp procentowych. Może ona wywindować koszt kredytu na Wyspach Brytyjskich do najwyższego poziomu od 2 lat.

Stopy procentowe pozostaną jednak prawdopodobnie poniżej poziomu 0,75 proc., który obowiązywał przed pandemią koronawirusa. Dopiero kolejne miesiące mogą to zmienić. Konsensus rynkowy zakłada, że w 2022 r. stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 1-1,25 proc.

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do poziomu najwyższego od 30 lat. W grudniu Bank Anglii prognozował, że inflacja pozostanie w okolicach 5 proc. przez większość okresu zimowego i osiągnie szczyt ok. 6 proc. w kwietniu 2022 r., po czym spadnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Bank centralny może dziś zasygnalizować, że zacznie wycofywać się z luźnej polityk monetarnej i dodatkowych działań w postaci skupu aktywów.

EBC: bez podwyżki, ale z opcją jej zapowiedzi

Dziś poznamy również decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Tutaj jednak rynek zakłada, że dopiero w lipcu może dojść do pierwszej podwyżki stóp o 10 pkt bazowych.

Inflacja w strefie euro wzrosła już powyżej 5 proc., co może spowodować wcześniejsze sygnalne działanie EBC, aby pokazać, że bank reaguje się na wzrost cen w gospodarce. Prognozy zakładają jednak, że na koniec 2022 r. inflacja może spaść do 2 proc., co nie wymagałoby drastycznych działań ze strony EBC.

Czy euro straci z uwagi na politykę EBC?

W zestawieniu – Rezerwa Federalna, Bank Anglii i EBC – tylko dwa banki zdają stawać do wyścigu, kto i jak szybko będzie podnosić stopy procentowe w 2022 r. EBC wybiera inną drogę, a takie zróżnicowane podejście może również wpływać na notowania dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego czy euro. Wspólna europejska waluta mogłaby tracić względem GBP i USD.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Feb 2022 11:27

Dziś decyzja OPEC+ o zwiększeniu produkcji ropy

1 Feb 2022 11:27

Australia nie spieszy się z podwyżkami stóp. AUD/USD broni 0,7000

31 Jan 2022 11:04

Bessa na złocie, hossa na ropie

28 Jan 2022 15:43

Euro najtańsze do dolara od połowy 2020 r. Gospodarka Niemiec na skraju recesji

28 Jan 2022 11:52

Napięcia geopolityczne budują popyt na ropę

27 Jan 2022 11:30

Mocniejszy dolar, tańsze złoto, oczekiwanie pięciu podwyżek stóp

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.