We wtorek w godzinach wieczornych doszło do tąpnięcia na wielu rynkach, kontraktach na indeksy giełdowe, na rynku złota czy srebra, co wydawało się konsekwencją tweetu Donalda Trumpa w sprawie ustawy mającej wprowadzić nowy pakiet stymulacji fiskalnej.
Tego samego dnia, ale jeszcze przed wypowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych, szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że lepsza jest większa stymulacja fiskalna niż jej brak. Tym samym podkreślił, że wszystko jest w rękach amerykańskich polityków, co chwilę później przekreślił Trump swoim tweetem. Poinstruowałem moich przedstawicieli, aby przestali negocjować do czasu wyborów, kiedy to natychmiast po moim zwycięstwie przegłosujemy dużą ustawę dotyczącą pakietu stymulacyjnego, która skupia się na ciężko pracujących Amerykanach i małych firmach – napisał prezydent USA.
Indeksy giełdowe zanurkowały wraz z notowaniami metali szlachetnych, którym wtórował mocniejszy dolar amerykański. Korekta była silna, ale krótkotrwała, ponieważ Trump wyszedł z własną inicjatywą, która miałaby zacząć obowiązywać wcześniej. Prezydent USA, kilka godzin po odwołaniu negocjacji nakreślił szereg środków stymulujących, które byłby skłonny podpisać, gdyby zostały one odłączone od większej ustawy i zostały przegłosowane oddzielnie. Trump miał na myśli 25 miliardów dolarów na wsparcie płacowe linii lotniczych i 135 miliardów dolarów na program ochrony wypłat dla małych firm oraz po 1200 USD dla Amerykanów w postaci czeków.
Na te informacje rynki zareagowały odreagowaniem, co zdaje się kończyć wcześniejsze gwałtowne spadki. Tym samym możliwe, że korekty na amerykańskich indeksach czy srebrze zakończyły tzw. shake out, czyli strząśnięcie gwałtownym ruchem na rynku części inwestorów, a ich sprzedaż aktywów w pośpiechu i dużej ilości wykorzystali inni inwestorzy, podstawiając duże koszyki kupna akcji, kontraktów terminowych czy surowców.
Jeśli zatem dołki wywołane przez pierwszy tweet Donalda Trumpa nie zostaną wkrótce pokonane, to zdaje się, że korekta na wielu rynkach mogła dobiec końca i mogą one ponownie powrócić do poprzednio obowiązujących trendów.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.