Opublikowane dziś po południu dane z amerykańskiego rynku pracy przebiły oczekiwania rynku, zaskakując pozytywnym odczytem. Może mieć to przełożenie na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Jak podał amerykański Departament Pracy, całkowite zatrudnienie wzrosło w lipcu o 528 tys., a stopa bezrobocia spadła do 3,5 procent. Konsensus rynkowy zakładał, że wzrost zatrudnienia wyniesie 250 tys., stopa bezrobocia ukształtuje się zaś na poziomie 3,6 proc. Opublikowany wzrost zatrudnienia został odnotowany w wielu sektorach, ale głównie na rezultat publikacji wpływ miał wzrost zatrudnienia w sektorze rekreacji i hotelarstwa, usług zawodowych i biznesowych oraz opieki zdrowotnej. W rezultacie zgodnie z danymi BLS zarówno całkowite zatrudnienie poza rolnictwem, jak i stopa bezrobocia powróciły do poziomów sprzed pandemii, czyli z lutego 2020 r. Dane za lipiec pokazały także największy wzrost zatrudnienia od marca 2022 r.
Nie tylko NFP okazało się lepsze od oczekiwań rynku, ale także szereg innych danych makroekonomicznych opublikowanych dziś o godzinie 14:30. Średnie godzinowe zarobki wzrosły w lipcu o 5,2 proc. w ujęciu rocznym przy konsensusie 4,9 proc. Z kolei przeciętne zarobki godzinowe względem czerwca wzrosły o 0,5 proc. przy konsensusie 0,3 proc.
Wydaje się, że lepsze od oczekiwań rynku dane mogą wpływać na kolejne decyzje Rezerwy Federalnej, dla której obok inflacji rynek pracy jest priorytetem, co wynika z podwójnego mandatu Fed. Jak podaje agencja Bloomberg, rynek stopy procentowej zaczął po danych z rynku pracy wyceniać z większym prawdopodobieństwem możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych niż o 50. Większe potencjalne zacieśnianie polityki monetarnej w USA, niż sądzono jeszcze przed publikacją danych, może wpływać na szereg rynków. Reakcja po godz. 14:30 wydaje się widoczna w notowaniach dolara amerykańskiego czy indeksów giełdowych.
Kurs pary EUR/USD między godziną 14:30 i 15:30 zniżkował z okolic 1,0235 do 1,0155. Z kolei notowania technologicznego Nasdaq 100 zdawały się spadać z 13320 pkt do 13090 pkt. Złoto spadło w tym czasie z ok. 1790 USD do 1770 USD.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.