Spółka Alibaba, nazywana “chińskim Amazonem” oferuje usługi sprzedaży online B2B i B2C oraz działa w segmencie cloud computing, dostarczając rozwiązania chmurowe i serwery zarówno dla firm jak i osób prywatnych.
Wysokie marże spółki czynią ją jedna z najbardziej efektywnych w branży. Ponadto doświadcza ona dynamicznego wzrostu, zwiększając przychody w ostatnich trzech latach odpowiednio 29,3 proc., 34,8 proc., 12,08 proc.
Wyniki z ostatniego kwartału okazały się być wyższe niż zakładali analitycy, mimo zawirowań chińskiej gospodarki i osłabionego nastroju konsumentów. Przychody wyniosły 205,6 mld yuanów (30,7 bln dolarów) wobec prognozowanych 203,2 mld yuanów.
Zysk Alibaby był również wyższy od prognoz i wyniósł 22,73 mld, pokonując szacunek 18,72 mld yuanów. W rezultacie zysk na akcję (EPS) w USA wyniósł 11,73, dużo więcej niż prognozowane 10,39 yuanów. Tym samym odnotowano wzrost EPS o 29 proc. r.d.r.
Mimo wyników wyższych od prognozowanych warto zaznaczyć, że Alibaba odnotowała pierwszy zerowy wzrost przychodu w historii. Spółka zmierzyła się z wieloma przeciwnościami m.in. z powrotem Covid w Chinach, prowadzącym do lockdownu największych miast. To spowolnienie jest teraz wzmagane przez niepokoje społeczne i oznaki kryzysu bankowego, nie pozwalając gigantowi e-commerce rozwinąć skrzydeł.
Mimo problemów, wielu inwestorów i analityków nastawionych jest optymistycznie do Alibaby, a jej cena docelowa pozostaje nadal wysoka. Spośród 45 rekomendacji na portalu MarketScreener tylko jedna jest rekomendacją “sprzedaj”, a średnia cena docelowa wynosi 155,13 dolarów hongkońskich (HKD), implikując możliwy wzrost 61,9 proc.
Wczoraj akcje spółki zyskały 5 proc. w sesji po ogłoszeniu wyników. Dzisiaj BABA na 11.00 GMT+3 05.08.2022 doświadcza minimalnej korekty, spadając niecałe 2,6 proc. na giełdzie w Honk Kongu, prawdopodobnie na wieści o szeroko zakrojonych manewrach wojskowych Chin w okolicy Tajwanu i testowaniu broni rakietowej.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.