Dziś Rezerwa Federalna USA może ogłosić decyzję, jakiej nie ogłaszała od 22 lat. Mowa o ewentualnej podwyżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Taki krok Fed wykonał ostatnio w 2000 r.
Temat skali i tempa podwyżek stóp procentowych w największej gospodarce świata może być kluczowy dzisiejszego wieczora. Wydaje się, że nie istnieją wątpliwości co do tego, czy podwyżki są słuszne, niepewna pozostaje skala zacieśniania polityki monetarnej i wysokość podwyżek stóp. Zazwyczaj Fed podnosił stopy procentowe o 25 pkt bazowych, obecnie jednak wysoka inflacja może skłaniać do szybszego i bardziej zdecydowanego działania. Dlatego też wydaje się, że dzisiejszy ewentualny ruch o 0,5 pkt proc. jest początkiem podobnych kroków w kolejnych miesiącach.
Według rynku po dzisiejszej podwyżce stopa funduszy federalnych może znaleźć się w przedziale 0,75-1,00 proc. Na koniec roku przedział ten może wynosić 3,00-3,25 proc. Na pięciu posiedzeniach, według rynku, Fed miałby zatem podnieść stopy procentowe jeszcze o 225 pkt bazowych, co daje 45 pkt na posiedzenie. Tempo podwyżek mogłoby po tym zdecydowanie spaść, ponieważ rynek zakłada, że już w czerwcu 2023 r. przedział dla funduszy federalnych miałby wynosić 3,50-3,75 proc.
Jeśli przyjąć, że rynek dyskontuje przyszłość, a rentowność 10-letnich obligacji USA wynosi blisko 3 proc., to znaczna część podwyżek stóp procentowych może być już w cenach i obligacji i notowaniach dolara amerykańskiego. Na Wall Street, gdzie indeks Nasdaq 100 od początku roku do początku maja spadł o 20 proc., cykl zacieśniania polityki monetarnej może być już także w pewien sposób wkalkulowany w ceny akcji
Jeśli jednak Fed decydowałby się na bardziej jastrzębie kroki, to poziom wyceny przez rynki mógłby się przesunąć. Stąd też dziś inwestorzy z zapartym tchem mogą czekać na ogłoszenie decyzji i komunikat opublikowany o godzinie 20:00. Następnie o 20:30 będzie można wsłuchać się w wypowiedzi podczas konferencji Jerome’a Powella, szefa Fed, aby dowiedzieć się, jakie dalsze ruchy może wykonać najważniejszy bank centralny świata.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.