Na stwierdzenie z tytułu może wskazywać to, co działo się wczoraj na indeksie dolara amerykańskiego, którego notowania dotarły do najwyższego poziomu od 2002 r. Siła dolara w ostatnim czasie była ogromna.
Spośród głównych walut świata nie ma w tym momencie takiej, która do dolara amerykańskiego zyskałaby od początku roku. Japoński jen, lider deprecjacji, stracił wobec USD w tym czasie ponad 11 proc. Na kolejnych miejscach najsłabszych walut znalazły się funt brytyjski oraz euro ze stratą od stycznia do końca kwietnia o około 7,4 proc. Frank szwajcarski osłabił się w tym czasie o około 6 proc., zaś dolar nowozelandzki spadł o około 4,7 proc. Wydaje się, że dzięki wzrostowi cen surowców najmniej mogły stracić do USD dolar australijski oraz kanadyjski. Tu spadki mogą wynosić odpowiednio 1,6 i 0,8 proc. od początku roku.
Niepewność geopolityczna, strach wśród części uczestników rynku, szanse na szybkie podwyżki stóp w USA, to mogły być czynniki, które wywindowały indeks USD do poziomów z 2002 r. Obecnie rynek zdaje się wyceniać stopę funduszy federalnych na koniec roku na poziomie 2,75-3,0 proc. Dziś poziom ten wynosi 0,25-0,5 proc. Oczekiwania na podstawie fed funds futures to podwyżka o 50 punktów bazowych w maju, podwyżka o 75 punktów bazowych w czerwcu, 50 punktów bazowych w lipcu, 25 punktów bazowych we wrześniu, 25 punktów bazowych w listopadzie i 25 punktów bazowych w grudniu.
Jeśli taki scenariusz zostałby zrealizowany, byłoby to ogromne tempo wzrostu kosztu pieniądza w USA i to może być przedmiotem dyskusji. Co do konieczności podwyżek stóp procentowych, to zdaje się, że tutaj trudno znaleźć argumenty przeciw natomiast pozostaje otwarta kwestia tego, czy zbyt szybkie działanie nie będzie szkodliwe dla gospodarki. Tego dowiemy się już 4 maja po decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Dla dolara amerykańskiego może być to też pewnego rodzaju test, ponieważ należy pamiętać, że na rynkach często można kupować plotki i sprzedawać fakty, a 20-letnie poziomy USD jeszcze przed rozpoczęciem prawdziwego cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, mogą na kupno tych plotek wskazywać.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.