Bank Japonii idzie na przekór

13.04.2022 12:06|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Osiągnięty dziś rano kurs USD/JPY na poziomie 126 jenów oznacza, że japońska waluta wydaje się najsłabsza względem amerykańskiej od blisko 20 lat.

Powód? Zobowiązanie Banku Japonii do utrzymania ultraluźnej polityki monetarnej może kontrastować z poczynaniami innych głównych banków centralnych świata, które zdają się normalizować politykę pieniężną.

Jen spada, bank nie zamierza reagować

Shunichi Suzuki, minister finansów Japonii, odmówił we wtorek komentarza na temat konkretnych kursów na rynkach walutowych. Powiedział, że rząd uważnie obserwuje notowania jena, a nadmierna zmienność kursu może mieć negatywny wpływ na gospodarkę i stabilność finansową.

Bank Japonii wielokrotnie interweniował, aby utrzymać rentowność obligacji na poziomie zbliżonym do zera. Ostatnio jednak Shunichi Suzuki ostudził nadzieje na jakąkolwiek interwencję rządu na rynkach walutowych, mówiąc, że bank centralny nie zajmuje się kursami walutowymi.

Od początku roku jen wydaje się najsłabszy w gronie głównych walut świata i może tracić do USD ponad 8 proc. Tylko od początku kwietnia deprecjacja JPY względem USD może sięgać 3,5 proc.

Inflacja 8,5 proc. – stopy w górę

W Stanach Zjednoczonych po odczycie inflacji, która wzrosła w marcu do 8,5 proc., dolar amerykański wydaje się relatywnie silny, a kurs głównej pary walutowej pozostaje w rejonie 1,08.

Rynek może oczekiwać, że w odpowiedzi na wzrost cen Fed zdecyduje się na dwie z rzędu podwyżki stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Taki ruch wyceniany jest dziś z ponad 80-procentowym prawdopodobieństwem, a najbliższa decyzja zapadnie już 4 maja.

Ropa: spada popyt w Chinach, rośnie w USA

Na rynku ropy naftowej może powstawać podwyższona zmienność. Kontrakt terminowy na ropę WTI wzrósł dziś do ok. 100 USD za baryłkę, spadając z sesyjnego maksimum na poziomie 102 USD.

Z danych chińskiego urzędu celnego wynika, że import ropy naftowej do największego konsumenta tego surowca na świecie spadł drugi miesiąc z rzędu. Prawdopodobnie dlatego, że kolejne ograniczenia spowodowane koronawirusem zmniejszyły popyt. W Japonii, która jest trzecim co do wielkości konsumentem i importerem ropy naftowej na świecie, odnotowano w lutym największy od prawie dwóch lat miesięczny spadek zamówień na maszyny.

Wciąż utrzymują się obawy, że dostawy mogą stać się jeszcze bardziej ograniczone z powodu wojny na wschodzie Europy. OPEC już wcześniej ostrzegał, że nie będzie w stanie zastąpić potencjalnych strat w dostawach z Rosji. Jednocześnie pojawić się mógł duży popyt na paliwa w USA, gdzie zapasy benzyny i destylatów spadły w ubiegłym tygodniu o ponad 5 mln baryłek.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Apr 2022 10:58

W oczekiwaniu na szczyt inflacji w USA

11 Apr 2022 11:31

Niepokojące dane z brytyjskiej gospodarki

8 Apr 2022 15:38

Wielki tydzień z wielką inflacją

8 Apr 2022 10:50

Dolar nie daje za wygraną

7 Apr 2022 10:02

Jastrzębie szpony RPP i Rezerwy Federalnej

6 Apr 2022 9:06

Ostry wzrost cen amerykańskiego gazu

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.