Starbucks to największa na świecie sieć kawiarni, która została założona w Seattle w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych już w 1971 r. Akcje spółki (SBUX) notowane są na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Firma podzieliła się wczoraj nowymi perspektywami dla zysku i sprzedaży swoich produktów.
Cena akcji Starbucks miała za sobą dość burzliwy okres. Jeszcze przed uderzeniem pandemii w rynki finansowe jedna akcja kosztowała ponad 90 USD, aby następnie spaść poniżej 60 USD. Historyczny szczyt w notowaniach Starbucks osiągnął w lipcu 2022 r., gdzie cena akcji SBUX wzrosła powyżej 120 USD. Od tamtego czasu cena akcji spółki spadła poniżej 70 USD w kwietniu 2022 r. We wtorek na zamknięciu sesji na Wall Street kurs akcji Starbucks wynosił niecałe 87 USD i znalazł się na najwyższym poziomie od prawie pół roku.
Źródło: Conotoxia MT5, Starbucks, W1
Akcje Starbucks z nowymi perspektywami
Jak podała agencja Bloomberg, akcje Starbucksa wzrosły o 2,7 proc. w handlu przed sesją po tym, jak gigant kawowy podniósł swoje trzyletnie prognozy zysku i sprzedaży podczas corocznej prezentacji dla inwestorów. Analitycy w większości pozytywnie ocenili wzrost prognoz, a firma Jefferies uznała nowe trzyletnie cele za osiągalne. Starbucks widzi obecnie, że zysk na akcję wzrośnie o 15 do 20 proc. w każdym z trzech kolejnych lat podatkowych. Sprzedaż porównywalna — kluczowy wskaźnik dla branży restauracyjnej — ma wzrosnąć o 7 do 9 proc.
Przychody Starbucksa w kwartale zakończonym 30 czerwca 2022 r. wyniosły 8,150 mld USD, co oznaczało wzrost o 8,72 proc. w skali roku. Przychody spółki za dwanaście miesięcy zakończone 30 czerwca 2022 r. wyniosły 31,983 mld USD, co oznaczało wzrost o 17,94 proc. w ujęciu rocznym. Tymczasem EPS (zysk na akcję) za kwartał zakończony 30 czerwca 2022 r. wyniósł 0,79 USD, co oznaczało spadek o 18,56 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei EPS za dwanaście miesięcy zakończonych 30 czerwca 2022 r. wyniósł 3,54 USD, co wyrażało wzrost o 46,89 proc. w ujęciu rocznym. Wskaźnik cena do zysku dla akcji Starbucksa na dzień 13 września 2022 r. wynosił 28,28., zaś stopa dywidendy wynosiła 2,2 proc.
Spojrzenie na wykres akcji Starbucks pod kątem technicznym
Źródło: Conotoxia MT5, D1
Cena akcji SBUX wzrosła w ostatnim czasie z poziomów, które wcześniej mogliśmy obserwować w marcu 2020 r. Wydaje się jednak, że ostatni wzrost może być, póki co traktowany jako korekta. W jej ramach zostały osiągnięte dwa potencjalne techniczne opory. Mowa tu o średniej 200-sesyjnej oraz o zniesieniu 38,2 proc. ostatnich spadków od szczytu wszech czasów. Zdaje się zatem, że z tego punktu widzenia dopiero pokonanie tych miejsc, mogłoby zmienić obraz akcji spółki z technicznej korekty do ewentualnie większego odbicia.
Co sądzi Wall Street o akcjach Starbucks?
Według portalu MarketScreener spółka posiada 19 rekomendacji “trzymaj”, 9 rekomendacji “kupuj” i zero rekomendacji “sprzedaj”. Średni poziom docelowy dla akcji firmy znajduje się na poziomie 95,31 USD. Najwyższa rekomendacja na Wall Street znajduje się na poziomie 136 USD, zaś najniższa to 80 USD. Z ostatnich zmian w rekomendacjach analitycy Barclays podnieśli poziom ceny docelowej do 100 USD z 96 USD. Citigroup z kolei uważa, że właściwa cena akcji znajdować się może na poziomie 94 USD — wynika z danych prezentowanych przez MarketScreener.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.