Inflacja w USA 2022 - inwestorzy skupieni na danych. Dolar, indeksy, kryptowaluty w centrum uwagi

13.09.2022 10:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś jednym z najważniejszych wydarzeń dnia zdaje się być publikacja danych dotyczących inflacji w Stanach Zjednoczonych. Może ona mieć wpływ na dalsze działania Rezerwy Federalnej, a wcześniej na oczekiwania inwestorów, co do tych działań. W rezultacie jednakowo dolar amerykański, indeksy giełdowe, surowce czy kryptowaluty mogą reagować na odczyt danych z USA.

Reakcja Fed na inflację w USA

Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu do poziomu 9,1 proc., co było wartością najwyższą od ponad 40 lat. Zdecydowany wzrost dynamiki cen w gospodarce mógł uruchomić działania Fed, którego zadaniem jest utrzymanie inflacji w rejonie 2 proc. Tym samym Rezerwa Federalna USA rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych, aby schłodzić gospodarkę i ponownie sprowadzić inflację w USA do celu. Jeszcze w styczniu tego roku stopy procentowe w Stanach były bliskie zera. 

W trzy kwartały przedział dla stopy funduszy federalnych wzrósł do 2,25-2,5 proc. Rynek z 88 proc. prawdopodobieństwem zakłada, że już 21 września Fed dokona kolejnej podwyżki o 75 pb do przedziału 3,00-3,25 proc. Obecnie możliwość zakończenia cyklu podwyżek jest wyceniana w rejonie 4 proc.

Tak szybkie tempo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wraz z coraz większym odwrotem od ryzyka, który mógł być związany również z niepewną przyszłością wzrostu gospodarczego na świecie oraz wybuchem wojny w Europie, możliwe, że napędził wzrost wartości USD obserwowany w ostatnich kwartałach.

inflacja  w USA 2022

Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex D1

Oczekiwania odnośnie inflacji w USA

Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła w sierpniu do poziomu 8,1 proc. z 8,5 proc. w lipcu. Wydaje się, że rynek liczy na hamowanie inflacji, co może być odzwierciedlone w ostatnim zachowaniu dolara czy indeksów giełdowych. Amerykańska waluta zdaje się od kilku dni tracić na wartości, a indeksy zdają się zwyżkować. Oczekiwania co do potencjalnego szczytu inflacji w USA mogą także pokazywać dane Centrum Danych Mikroekonomicznych Banku Rezerw Federalnych Nowego Jorku. 

W poniedziałkowym raporcie pokazano, że oczekiwania inflacyjne w Stanach Zjednoczonych uległy dalszemu spadkowi we wszystkich horyzontach czasowych. Mediana jednorocznych oczekiwań inflacyjnych spadła do 5,7 proc. w sierpniu z 6,2 proc. w lipcu, natomiast mediana trzyletnich perspektyw inflacyjnych zmniejszyła się do 2,8 proc. we wspomnianym okresie z 3,2 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej. Ponadto mediana pięcioletnich oczekiwań inflacyjnych spadła do 2 proc. w sierpniu, w porównaniu do 2,3 proc. zanotowanych w lipcu.

Słabość USD jest tylko przejściowa?

Według HSBC obserwowany w ostatnim czasie rajd euro wobec dolara może być napędzany przez zamykanie wcześniejszych pozycji krótkich, a nie przez zmianę czynników fundamentalnych. W rezultacie euro ponownie może znaleźć się pod presją — powiedział Paul Mackel z HSBC w Bloomberg TV. Dodał, że perspektywy dla EUR/USD sprowadzają się do tego, który bank centralny może faktycznie zapewnić podwyżki stóp. "EBC mówi bardzo jastrzębio, ale czy będzie w stanie spełnić oczekiwania rynku co do podwyżek stóp? My byśmy się temu sprzeciwiali".

Z kolei według analityków Credit Agricole CIB cytowanych przez agencję Bloomberg dolar jest w odwrocie przed odczytem CPI z USA, ale także ze względu na to, że EUR otrzymuje impuls z bardziej pozytywnych nastrojów dotyczących kryzysu na Ukrainie. Dodał, że rynek walutowy wydaje się pozycjonować na niższy odczyt CPI z USA.

Jakie dane dziś zostaną opublikowane? Tego dowiemy się dziś o godzinie 14:30 GMT+3. Publikację danych dotyczących inflacji w USA można odczytać z kalendarza ekonomicznego znajdującego się na naszej stronie.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 wrz 2022 15:21

Akcje typu value i spółki dywidendowe z potencjałem

12 wrz 2022 10:06

Euro zyskuje siłę wraz z ofensywą wojsk ukraińskich?

9 wrz 2022 12:39

Zmiany w kadrze zarządzającej Shopify - jak wpłynęły na kurs akcji?

9 wrz 2022 10:06

Obawy przed interwencją na japońskim jenie

8 wrz 2022 15:16

Apple przedstawia nowe produkty. Czy ma to wpływ na cenę akcji?

8 wrz 2022 10:42

Decyzja EBC o stopach procentowych – czy wpłynie na rynki?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.