Na dolara nie ma mocnych. Funt pod presją słabych danych

22.04.2022 10:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeks dolara zdaje się rosnąć w piątek do najwyższego poziomu od lipca 2020 r. wraz ze wzrostem oczekiwań na szybkie zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych zarówno na wiosnę, jak i latem tego roku.

Inwestorzy mogli wysłuchać wczoraj jastrzębich komentarzy prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, który zasugerował bardziej agresywne podwyżki stóp w przyszłości. Przemawiając w czwartek na panelu zorganizowanym przez MFW, przewodniczący Fed powiedział, że bank centralny jest zdecydowany podnieść stopy procentowe szybko, aby obniżyć inflację, i dodał, że podwyżka stóp o 50 punktów bazowych jest wciąż na stole w maju. Powell zaznaczył, że poza szkodliwą inflacją, gospodarka amerykańska jest bardzo silna, a rynek pracy jest w dobrej formie. Indeks dolara zdaje się zyskiwać już trzeci tydzień z rzędu. Po wystąpieniu Powella pojawiły się opinie różnych instytucji na temat tego, jak może kształtować się dalsza polityka monetarna w USA. Wśród nich Nomura wskazuje na możliwość podwyżek aż o 75 punktów bazowych zarówno w czerwcu, jak i w lipcu. Zdaje się, że jest to jedna z większych prognoz dla działań Fed.

Oprócz siły dolara amerykańskiego dziś na rynku walutowym możemy także obserwować względną słabość funta brytyjskiego. Do deprecjacji GBP mogły przyczynić się dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła o 1,4 proc. w marcu 2022 r., co wydaje się wynikiem znacznie gorszym od prognoz rynkowych, które zakładały spadek o 0,3 proc. Z danych wynika, że konsumenci mogą wydawać mniej z powodu rosnących cen. Dodatkowo morale konsumentów w Wielkiej Brytanii było najsłabsze od 2008 r. Wskaźnik zaufania konsumentów GfK w Wielkiej Brytanii spadł w kwietniu 2022 r. czyli do najniższego poziomu od lipca 2008 r., wynosząc -38 pkt.

W konsekwencji powyższych wydarzeń kurs pary GBP/USD mógł spaść dziś o prawie 1 proc., do najniższego poziomu od końca 2020 r. Jeszcze wczoraj notowania mogły znajdować się w rejonie 1,3030, aby dziś spadać w rejon 1,2900. Rynek jeszcze dziś może wyczekiwać na przemówienia prezesa Banku Anglii Andrew Baileya w dalszej części dnia.

Wśród głównych walut świata nie sposób także nie zwrócić uwagę na ostatnią słabość japońskiego jena, który próbuje się stabilizować pod poziomem 130,00 na parze USD/JPY. Pomóc w tym mają rozmowy między stroną japońską i amerykańską w sprawie podjęcia wspólnych kroków celem wyhamowania tak gwałtownych zmian kursu walutowego. W tej sprawie miało dojść do spotkania między japońskim ministrem finansów i amerykańską sekretarz skarbu. Od początku roku jen wydaje się tracić względem dolara amerykańskiego około 10 proc.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Apr 2022 9:33

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

20 Apr 2022 12:15

Rośnie rola bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją

19 Apr 2022 12:32

Jen z największą stratą od 1971 r.

15 Apr 2022 15:57

Popyt z Europy i zima wznoszą ceny gazu w USA

15 Apr 2022 12:18

Euro w relacji z dolarem najsłabsze od 23 miesięcy

14 Apr 2022 11:42

EBC zapowie dziś podwyżkę stóp procentowych?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.