Jen z największą stratą od 1971 r.

19.04.2022 12:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeks dolara osiągnął we wtorek poziom 101 punktów po raz pierwszy od marca 2020 r., na co mogą wpływać rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Inwestorzy zdają się oczekiwać na serię podwyżek stóp procentowych o pół punktu procentowego ze strony Rezerwy Federalnej, która stara się powstrzymać rosnącą inflację.

James Bullard, prezes Fed z St. Louis, znany z jastrzębich poglądów, powiedział w poniedziałek, że inflacja w USA jest zdecydowanie zbyt wysoka, powtarzając swoje argumenty za podniesieniem stóp procentowych do 3,5 proc. do końca roku.

Czy Fed przyspieszy podwyżki stóp procentowych?

W zeszłym miesiącu Fed podniósł swoją docelową stopę procentową o 25 punktów bazowych, a opublikowane wówczas prognozy wskazywały, że do końca roku stopy procentowe mogą wzrosnąć do 1,9 proc. Ścieżka preferowana przez Bullarda wymagałaby podwyżek stóp o pół punktu procentowego na wszystkich sześciu pozostałych posiedzeniach Fed w tym roku. W wypowiedziach James Bullarda pojawiło się również stwierdzenie, że stopy procentowe mogą wzrosnąć o 75 punktów bazowych, aby przyspieszyć cały cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Z perspektywy polityki monetarnej może pojawić się silna dywergencja między działaniami Fed a resztą banków centralnych, w tym Banku Japonii. To z kolei może przekładać się na kursy waluty, w tym pary USD/JPY, która osiąga poziom 128 jenów za dolara.

Słabość jena korzystna dla eksporterów

Od początku roku jen w relacji do USD mógł stracić 10 proc., a w samym tylko kwietniu ponad 5 proc. W tej sytuacji, jak wylicza Bloomberg, jen zdaje się tracić do dolara najwięcej od 1971 r. Co prawda japoński minister finansów próbował interweniować słownie na rynku walutowym, jednak mogło to nie przynieść większego uspokojenia w kursie pary USD/JPY.

Słaby jen teoretycznie może pomagać japońskiej gospodarce podnieść wskaźnik inflacji ze względu na droższy import produktów z zagranicy. Może wspierać japońskich producentów, którzy eksportują swoje towary, potencjalnie zwiększając ich konkurencyjność. Dla Japonii obecna sytuacja może być zatem dość komfortowa. Dopiero wymknięcie się inflacji spod kontroli byłoby zjawiskiem niepożądanym.

SNB ogranicza aprecjację franka

Kurs USD/CHF zanotował 12-miesięczne maksimum, gdyż para ta może być pod presją silnego dolara mimo potencjalnych interwencji Banku Szwajcarii. Depozyty bieżące w SNB wzrosły o 2,2 mld CHF w tygodniu kończącym się 8 kwietnia w porównaniu z poprzednim tygodniem, po wzroście o 5,7 mld CHF w poprzednim tygodniu.

Wzrost depozytów jest powszechnie postrzegany jako wskaźnik interwencji walutowych banku centralnego dyktującego wysokość kredytu dodawanego na rachunkach a vista banków komercyjnych, które posiadają świeżo utworzone franki w zamian za obcą walutę. Na ostatnim posiedzeniu SNB podkreślił, że będzie ograniczał aprecjację franka, który jest blisko 7-letniego maksimum względem euro. Poziom ten był osiągnięty po inwazji Rosji na Ukrainę.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Apr 2022 15:57

Popyt z Europy i zima wznoszą ceny gazu w USA

15 Apr 2022 12:18

Euro w relacji z dolarem najsłabsze od 23 miesięcy

14 Apr 2022 11:42

EBC zapowie dziś podwyżkę stóp procentowych?

13 Apr 2022 12:06

Bank Japonii idzie na przekór

12 Apr 2022 10:58

W oczekiwaniu na szczyt inflacji w USA

11 Apr 2022 11:31

Niepokojące dane z brytyjskiej gospodarki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.