Rynki finansowe próbują łapać oddech. Co dalej z GBP?

27.09.2022 10:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Koniec ubiegłego tygodnia oraz początek obecnego to istny rollercoaster na rynkach finansowych. Zmienność, której doświadczyły waluty krajów rozwiniętych w tym czasie, zwłaszcza funt brytyjski, może być porównywalna jedynie z okresem wielkiego kryzysu finansowego, referendum w sprawie brexitu czy uderzenia pandemii w rynki finansowe.

Aktualny przegląd rynków finansowych

Wydaje się, że dziś rynki finansowe próbują łapać oddech po ostatnich zawirowaniach. Dolar amerykański zdaje się nieznacznie tracić na wartości na szerokim rynku, co może być także powodowane zjawiskiem realizacji zysków z nagłych dolarowych trendów. Na godzinę 09:300 GMT+3 na platformie Conotoxia MT5 kurs EUR/USD wzrósł dziś o 0,57 proc. do 0,9663 USD. Kurs GBP/USD zwyżkował o 1,3 proc. do 1,0821, zaś bitcoin powrócił nad poziom 20000 USD, rosnąc o niespełna 6 proc. Odbijają także kontrakty na indeksy giełdowe. DAX wzrósł o niecałe 1,5 proc. do 12377 pkt, a S&P500 o 1,48 proc. do 3704 pkt. Indeks dolara z kolei cofnął się o 0,65 proc. do 113,57 pkt. Wcześniej ustanowił nowy szczyt w wielomiesięcznym trendzie powyżej 114,60 pkt.

wiadomości rynkowe kurs usdindex
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, H4

Wyścigi rynków finansowych na szczyt stóp procentowych

Rynek wydaje się obecnie prześcigać w zakładach, na jakim poziomie i w jakim kraju zostanie osiągnięty szczyt w stopach procentowych. Na prowadzenie może wyjść funt brytyjski ze względu na to, że Bank Anglii najprawdopodobniej zostanie zmuszony do tego, aby przeciwdziałać luzowaniu polityki fiskalnej przez brytyjski rząd i podnosić stopy procentowe szybciej i więcej, niż wcześniej oczekiwano. Obecnie rynek zakłada, że w UK stopy procentowe mogą wzrosnąć aż o 175 pb i to zaledwie do listopada, zaś szczyt cyklu rynek widzi w rejonie 6 proc. Tymczasem w USA rynek stopy procentowej zakłada, że przedział dla funduszy federalnych Fed osiągnie swój szczyt w lutym 2023 r. Może być to poziom 4,5 - 4,75 proc. Tym samym rynek obligacji USA może być także blisko pełnego dyskonta podwyżek, ponieważ wczoraj rentowność 2-letnich obligacji osiągnęły poziom 4,3 proc. W strefie euro z kolei za pół roku EUR może być oprocentowane powyżej 3 proc. Zatem niżej niż funt oraz dolar, natomiast wyżej niż japoński jen. Dla JPY stopy procentowe na przestrzeni roku mają się nie zmieniać, wynika z rynkowej wyceny poziomu stóp procentowych.

co dalej z GBP wykres
Źródło: Conotoxia MT5, GBP/USD, m30

Co dalej z funtem brytyjskim?

Zdaniem Citigroup parytet na GBP/USD wygląda "całkiem prawdopodobnie", ponieważ nie ma jasnych progów wyceny dla funta, ale "nadal nie posunąłbym się do stwierdzenia, że jest nieunikniony", powiedział w Bloomberg TV Ebrahim Rahbari, globalny szef działu analiz FX w Citigroup. "Patrzymy na parytet jako następny duży poziom" dodał. Podczas gdy konwencjonalna wycena sugeruje, że funt szterling nie musi być dużo słabszy, "to naprawdę ta premia za ryzyko, która jest związana z niektórymi środkami politycznymi, sprawia, że jest tak prawdopodobne, że będziemy dryfować, być może poza parytet". Kłopoty walutowe raczej nie przerodzą się w kryzys, gdyż Wielka Brytania nie ma zbyt wiele długu denominowanego w walutach obcych. Dodał, że: "Groźba niewypłacalności jest znacznie mniej istotna".

Tymczasem Morgan Stanley zrewidował swoją prognozę dla funta i obecnie widzi, że osiągnie on parytet z dolarem do końca roku, ponieważ ani interwencje walutowe, ani awaryjne podwyżki stóp przez Bank Anglii nie powstrzymają osłabienia szterlinga. "Ostatnia akcja cenowa sugeruje, że GBP znajduje się pod presją" - napisali w poniedziałkowej nocie analitycy Morgan Stanley. Poprzednia prognoza banku dla GBP/USD była na poziomie 1,02. Teraz to 1,00. Analitycy zrewidowali również prognozę EUR/GBP do 0,9500 na koniec roku z 0,9100 poprzednio.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 wrz 2022 16:11

Wiadomości giełdowe: rynek akcji ugina się pod coraz gorszymi prognozami

26 wrz 2022 11:26

Funt tonie — konsekwencja luzowania polityki fiskalnej

23 wrz 2022 16:42

Krwawy piątek na światowych rynkach — dzisiejsze spadki na giełdzie

23 wrz 2022 9:58

Perspektywy dla jena po interwencji walutowej

22 wrz 2022 15:57

Salesforce chce osiągnąć 50 mld USD przychodów

22 wrz 2022 12:27

Banki centralne rozdają karty na rynku walutowym pod koniec tygodnia

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.