Wtorkowy poranek zdaje się przynosić umocnienie dolara amerykańskiego, w konsekwencji czego kurs głównej pary walutowej EUR/USD spadł poniżej 1,1800, a złoty osłabił się w kierunku 3,80 za dolara. Wydaje się, że na rynku euforia nieco zmalała, a inwestorzy przeszli do realizacji części zysków z ryzykownych aktywów po rajdzie na amerykańskim rynku akcji.
W poniedziałek indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,9 proc. Z kolei S&P 500 wspiął się o 1,6 proc., Nasdaq zwyżkował o prawie 300 punktów, czyli 2,6 proc. W rezultacie indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych są już bardzo blisko swoich rekordowych poziomów.
Badanie przerwane z powodu… choroby
Dziś ten optymizm wydają się studzić informacje o przerwie w prowadzonych przez firmę Johnson & Johnson badaniach nad szczepionką. Powód: choroba u jednego z uczestników badania.
Wciąż niewyjaśniony jest los pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ Kongres i Biały Dom nie mogą dojść do porozumienia w tej sprawie. Niepewność wprowadza także rozpoczynający się sezon wyników na Wall Street. Spółki BlackRock, Citigroup, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase i Delta Airlines mają dziś opublikować swoje raporty za trzeci kwartał 2020 r.
Na Wyspach bezrobocie, jakiego nie było od trzech lat
Na rynku walutowym uwagę inwestorów może zwracać funt brytyjski, który notowany jest powyżej 1,30 USD. Z danych makroekonomicznych opublikowanych dziś wynika, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,5 proc. z 4,1 proc. Jest to najwyższy poziom bezrobocia od 2017 r.
Na froncie dotyczącym brexitu przywódcy z obu stron przygotowują się do czwartkowego szczytu w Brukseli. Wtedy to liderzy z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą dyskutować o przygotowaniach do ewentualnego załamania się rozmów handlowych z Wielką Brytanią – podała agencja Bloomberg. Do tego czasu Michel Barnier, główny negocjator ze strony UE, poinformuje we wtorek wszystkich 27 ministrów spraw europejskich o stanie rozmów.
Chinom gratulujemy odbicia
Z pozytywnych informacji warto zwrócić uwagę na dane z Chin, gdzie eksport wzrósł czwarty miesiąc z rzędu o 9,9 proc. we wrześniu. Sprzyjała temu dalsza poprawa globalnego popytu, ponieważ więcej krajów zniosło ograniczenia związane z koronawirusem.
W ciągu kilku minionych miesięcy chiński eksport zwiększył się dzięki rekordowym dostawom materiałów medycznych i dużemu popytowi na produkty elektroniczne. Natomiast sprzedaż wyrobów rafinowanych spadła o 30,5 proc. w ujęciu rok do roku, a wyrobów stalowych o 28,2 proc. Chiny są zatem obecnie niekwestionowanym zwycięzcą w pogoni za odbiciem gospodarczym po wiosennym wstrząsie.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.