To może być bardzo emocjonujący tydzień na rynkach finansowych, ponieważ inwestorzy będą najpierw wyczekiwać, a następnie reagować na decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Na pierwszy plan wysuwać się może decyzja Rezerwy Federalnej USA.
W poniedziałkowy poranek dolar amerykański zdaje się kontynuować zeszłotygodniowe umocnienie, być może dzięki nastawieniu inwestorów na bardziej bezpieczne aktywa oraz ze względu na prawdopodobną jastrzębią podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych przez Rezerwę Federalną. Fed zapoczątkuje szereg decyzji banków centralnych w nadchodzących dniach, jak wynika z zaplanowanych publikacji w kalendarzu makroekonomicznym.
Dolar ponownie na fali wzrostowej
Indeks dolara amerykańskiego wzrósł dziś o 0,23 proc. do poziomu 109,92 pkt. na godzinę 07:52 GMT+3 na platformie Conotoxia MT5 po tym, jak na zamknięciu ubiegłego tygodnia zyskał 0,8 proc. Kurs pary EUR/USD spadł na opisywaną godzinę o 0,26 proc. i ponownie znalazł się poniżej parytetu (0,9984 USD). Dolar może zyskiwać w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych w USA już w tę środę 21 września, gdzie także zostaną opublikowane projekcje makroekonomiczne FOMC. Tu rynek może nastawiać się na zaprezentowanie docelowego przedziału w obecnym cyklu powyżej 4 proc. (wcześniej szacowano, że koniec cyklu nastąpi poniżej 4 proc.).
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, D1
Bank Anglii i Bank Japonii — jak wygląda sytuacja na GBP i JPY?
Oprócz decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej poznamy także decyzję Banku Anglii oraz Banku Japonii. W czwartek w Wielkiej Brytanii stopy procentowe mogą wzrosnąć o 0,5 pkt proc., do poziomu 2,25 proc., tak wynika z konsensusu rynkowego. Para GBP/USD, po piątkowym spadku, dziś o poranku na godzinę 08:02 GMT+3 znajduje się poniżej 1,14 USD. Tym samym kurs funta w relacji do dolara amerykańskiego jest najniższy od lat 80.
Źródło: Conotoxia MT5, GBP/USD, D1
Tymczasem Bank Japonii, mimo że inflacja pozostaje powyżej poziomu 2 proc., prawdopodobnie nie zdecyduje się na zacieśnianie polityki monetarnej. W efekcie czego nadal kraj ten pozostać może w opozycji do innych gospodarek rozwiniętych, gdzie trwa cykl podnoszenia stóp procentowych. To może nadal napierać na japońskiego jena, co z kolei może wywierać presję na japońskich polityków i decydentów, którzy nadal mogą debatować nad ewentualną interwencją na rynku. Jednak wdaje się, że dopiero zmiana podejścia BoJ mogłaby bardziej wpłynąć na jena.
Kiedy decyzja Fed o stopach?
Podsumowując, decyzja FED będzie mieć miejsce o godz. 20:00 GMT+3 w dniu 21 września (środa), Banku Japonii w czwartek 22 września w nocy (dokładna godzina nie jest zaplanowana), a Banku Anglii o godz. 13:00 tego samego dnia.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.