Co dalej z dolarem? Czy kurs dolara ma szansę na spadki?

29.09.2022 15:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar amerykański jest w 2022 r. najsilniejszą walutą świata. Jego indeks, w skład którego wchodzą m.in. euro, funt czy japoński jen, wzrósł od stycznia o ponad 17 proc. Zdaje się, że jest to największa skala umocnienia USD w tak krótkim czasie od 2014 r.

W 2014 r. Amerykanie również zapowiedzieli podwyżki stóp procentowych, a z kolei strefa euro borykała się z kryzysem na południu Europy. Obecnie w USA od początku 2022 r. także trwa cykl podwyżek stóp procentowych, a strefa euro zaczyna zmagać się z kryzysem energetycznym. Wzrost czynników ryzyka dla strefy euro przy jednocześnie szybszych podwyżkach stóp procentowych za oceanem mogło prowadzić do silnego spadku kursu EUR/USD. Jeszcze rok temu za euro należało zapłacić ponad 1,15 USD. Dziś jest to nieco ponad 0,97 USD. W Polsce z kolei rok temu dolar kosztował 3,97 PLN, a obecnie ociera się o okolice 5 PLN. Funt z kolei we wrześniu 2021 r. był kwotowany w rejonie 1,35 USD, a rok później spadł do 1,08 USD. Do tej układanki można dodać także japońskiego jena. Rok temu dolar kosztował 110 JPY, a dziś mowa o poziomie 145 JPY za dolara.

Czy kurs dolara będzie spadał wykres

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, MN

Fed i ryzyko rozdają karty

Amerykańska Rezerwa Federalna na początku 2022 r. rozpoczęła niespotykaną od lat 70.  serię podwyżek stóp procentowych. Oznacza to, że dolar, jako pierwsza waluta z grona głównych walut świata, zaczęła zyskiwać większe oprocentowanie po tym, jak w konsekwencji pandemii stopy procentowe na całym świecie zbliżyły się do zera. Wzrost oprocentowania USD, ale przede wszystkim tempo podwyżek, mogło zachęcić inwestorów do powrotu do dolara. Do oczekiwań na wyższe stopy procentowe doszedł także czynnik ryzyka w postaci wybuchu wojny. To mogło przyspieszyć aprecjację USD, której wcześniej się nie spodziewano. Kurs dolara wystrzelił. Obecnie kluczowe mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed oraz to, gdzie one mogą osiągnąć swój szczyt.

Czy kurs dolara może spaść?

Do tej pory Fed z posiedzenia na posiedzenie podnosił oczekiwania co do finalnego poziomu stóp procentowych. Najpierw miało być to 3 proc., później niecałe 4 proc., a obecnie szacuje się, że będzie to 4,5-4,75 proc. Do momentu, kiedy przestaną być podnoszone te oczekiwania, to USD może nadal utrzymywać swoją aprecjację. Według oczekiwań rynku taka sytuacja może mieć miejsce aż do pierwszego kwartału 2023 r. (o ile znowu oczekiwania nie zostaną podniesione). Wydaje się więc, że w takim przypadku grudzień mógłby być miesiącem przesilenia USD, gdyż rynek mógłby z wyprzedzeniem dyskontować koniec cyklu podwyżek w USA.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Sep 2022 10:03

Zmienność na funcie wciąż wysoka. Bank Anglii z tymczasowym QE. Co na to pozostałe notowania giełdowe?

28 Sep 2022 15:54

Biogen z lekiem na Alzheimera? Akcje z potężnym wzrostem

28 Sep 2022 12:25

Wiadomości giełdowe: Gorsze nastroje wśród konsumentów i kiepskie nastroje na giełdzie

27 Sep 2022 15:56

Notowania Bitcoina powyżej 20 000 USD mimo ostatnich zawirowań na rynkach

27 Sep 2022 10:59

Rynki finansowe próbują łapać oddech. Co dalej z GBP?

26 Sep 2022 16:11

Wiadomości giełdowe: rynek akcji ugina się pod coraz gorszymi prognozami

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.