Wpływ podaży pieniądza na rynek akcji

18.01.2023 09:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Inwestorzy są przyzwyczajeni do monitorowania zmian stóp procentowych i postrzegają je jako jeden z kluczowych wskaźników makro wpływających na giełdowe stopy zwrotu i ogólny sentyment. Tymczasem inny, rzadziej poruszany wskaźnik może mieć jeszcze silniejszy wpływ na giełdowe stopy zwrotu, zwłaszcza w długim terminie. Wskaźnik ten ma istotny wpływ na m.in. wspomniane stopy procentowe.

Streszczenie

  • Bank centralny kraju reguluje podaż pieniądza w gospodarce poprzez zakup lub sprzedaż instrumentów finansowych o charakterze dłużnym.
  • Wyższa podaż pieniądza prowadzi do niższych stóp procentowych, większej aktywności gospodarczej i większej sprzedaży, pozytywnie wpływając na rynek akcji.
  • Z perspektywy historycznej podaż pieniądza w USA rosła w stałym tempie o blisko 0,50% miesięcznie, co zostało przyspieszone w celu wsparcia gospodarki w czasie pandemii Covid-19. Rezerwa Federalna (Fed) dodała do swojego bilansu około 5 bilionów USD do kwietnia 2022 r.
  • W ostatnim czasie Rezerwa Federalna uzyskała możliwość prowadzenia polityki ograniczania podaży pieniądza w celu usunięcia ze swojego bilansu wartości zgromadzonej w czasie pandemii oraz walki z wysoką inflacją przy jednoczesnym spowolnieniu gospodarki.
  • Rynek akcji może nie być w stanie zmienić swojego kursu tak długo, jak Fed będzie kontynuował zmniejszanie podaży pieniądza.

Podaż pieniądza

Podaż pieniądza w gospodarce jest regulowana przez bank centralny danego kraju (Rezerwę Federalną w Stanach Zjednoczonych). W celu zwiększenia podaży pieniądza bank centralny skupuje rządowe instrumenty dłużne. Aby z kolei zmniejszyć podaż pieniądza, bank centralny sprzedaje rządowe instrumenty dłużne. Wyższa podaż pieniądza na rynku prowadzi do niższych stóp procentowych (tańszy pieniądz), większych wydatków i wyższej inflacji. Wszystkie te czynniki zazwyczaj zwiększają zyski z akcji.

Podaż pieniądza M2 umacniała się niemal liniowo do lutego 2020 r. w stałym tempie, sięgającym blisko 0,50% miesięcznie. Gdy Rezerwa Federalna USA przyspieszyła luzowanie ilościowe w celu wsparcia gospodarki ze względu na presję Covid-19, tempo wzrostu podaży pieniądza skoczyło do średnio 1,38% miesięcznie i utrzymywało się do marca 2022 r. Począwszy od kwietnia 2022 r., podaż pieniądza M2 w USA maleje w średnim tempie 0,21% miesięcznie.  


Źródło: FRED, wykres: Autor 

Redukcje podaży pieniądza miały miejsce już w przeszłości, choć były mniejsze i mniej regularne. Od stycznia 1959 r. spadek podaży pieniądza miał miejsce 34 razy (4,44% z 776 odczytów), przy czym średni spadek wyniósł 0,16% (0,13% po wyłączeniu ostatnich wartości skrajnych), a mediana spadku sięgnęła 0,072%. Tymczasem cztery z dziesięciu najbardziej znaczących obniżek w tym okresie miały miejsce w ubiegłym roku, ze średnim spadkiem o 0,41%.

Jeśli Fed dąży do powrotu do poziomu podaży pieniądza odpowiadającego liniowej ścieżce wzrostu charakterystycznej dla okresu przed pandemią Covid-19, musiałby zmniejszać podaż pieniądza o 0,50% miesięcznie aż do lutego 2024 r., kiedy to wyniosłaby ona 19 764 mld USD.

Bilans finansowy Fedu

Gdy Fed zaangażował się w zwiększanie podaży pieniądza, aby wesprzeć gospodarkę USA podczas pandemii Covid-19, jego bilans powiększył się ponad dwukrotnie, do prawie 9 bln USD. Bilans Fed podwoił się podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 r. i ponownie w jego następstwie do końca 2014 r.

Teraz, analogicznie jak poprzednio, Fed chce zredukować swój bilans do bardziej stabilnego poziomu. W tym przypadku jednak wybrał znacznie bardziej agresywną strategię. W czerwcu 2022 r. Fed rozpoczął proces redukcji sumy bilansowej poprzez wstrzymanie się od reinwestowania zapadających aktywów o wartości 47,5 mld USD. Podobnie stało się w lipcu i sierpniu. Jednak we wrześniu Fed postanowił przyspieszyć proces i podwoił wartość aktywów przeznaczonych do wycofania z bilansu do 95 mld USD.


Źródło:
https://www.federalreserve.gov/ Total assets of the Federal Reserve, 01.01.2020.-20.12.2022.

Na podstawie danych dostępnych do 20 grudnia 2022 r., Fed utrzymał tempo wycofywania aktywów z bilansu w październiku i listopadzie. Od szczytu z 12 kwietnia 2022 r. bilans Fed został zmniejszony o 401 mld USD. Jerome Powell i inni urzędnicy Banku Federalnego nie określili, jak bardzo planują przedłużyć redukcję bilansu. Zaznaczyli jednak, że nie widzą powodu spowolnienia redukcji. 30 listopada Jerome Powell zasugerował, że Fed nie chce powtórki z 2019 r., kiedy rezerwy zostały zbyt mocno uszczuplone, ale też, że "nie jesteśmy blisko deficytu rezerw".

Dla porównania prześledźmy działania Fedu, gdy po raz ostatni wszedł na ścieżkę redukcji bilansu. Poprzednim razem Fed czekał prawie dwa lata od pierwszej podwyżki stóp procentowych, aby rozpocząć redukcję bilansu - w porównaniu do zaledwie 3 miesięcy tym razem. Co więcej, poprzednim razem Fed zdecydował się na stopniowe zwiększanie wartości aktywów, które miałyby spaść z bilansu w ciągu 12 miesięcy, aż do osiągnięcia szczytu na poziomie 50 mld USD miesięcznie. Tym razem Fed zaczął od niemal tej samej wartości (47,5 mld USD) i już po dwóch miesiącach podwoił ją. Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że Fed jest na bardziej jastrzębiej ścieżce niż kiedyś.

Dlaczego jest to ważne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, rynek akcji generalnie korzysta z podwyższonej podaży pieniądza i generuje odpowiednie zyski dla inwestorów. Jak silnie jednak podaż pieniądza wpływa na rynek akcji? Na podstawie danych z końca miesiąca dotyczących podaży pieniądza M2 i ceny zamknięcia S&P 500 od początku 2013 r., korelacja pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami jest imponująca: 97%. Oznacza to, że niemal za każdym razem, gdy rośnie podaż pieniądza, rośnie również S&P 500.

Na podstawie historycznych zmian obu wskaźników widzimy, że indeks S&P 500 charakteryzuje się większą zmiennością - średnio na każdy 1-punktowy ruch podaży pieniądza S&P 500 przesuwa się o 1,47 punktu. Jeśli podaż pieniądza zostałaby zmniejszona o kolejne 7,71%, aby osiągnąć poziom odpowiadający liniowej ścieżce wzrostu charakterystycznej dla okresu przed pandemią Covid-19, S&P 500 mógłby podążyć ścieżką spadku na poziomie 11,33% do końca 2023 r.

Należy zauważyć, że opisany powyżej scenariusz uwzględnia tylko jeden wskaźnik i jego wpływ na S&P 500 w oparciu o dane historyczne, aby odzwierciedlić znaczenie podaży pieniądza w ruchach na rynku akcji. W rzeczywistości inne przewidywalne i nieprzewidywalne wydarzenia mogą znacząco wpłynąć na ruchy rynku akcji w tym roku. Ponadto Fed może w każdej chwili zmienić swoje stanowisko w zależności od istniejących uwarunkowań rynkowych.

Bądźcie bezpieczni, poinformowani i dobrze dywersyfikujcie swoje inwestycje.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Jan 2023 13:31

Czy to jest pora na kupowanie przyszłości przez fundusze Cathie Wood?

16 Jan 2023 14:59

Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

13 Jan 2023 15:10

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

12 Jan 2023 15:22

Największy światowy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor podał raport za IV kwartał 2022 roku. Co możemy wyczytać z danych?

11 Jan 2023 15:36

W piątek wyniki sektora bankowego. Czego możemy się spodziewać i gdzie zobaczymy zaskoczenie?

10 Jan 2023 14:05

Chat GPT to technologia, która może zmienić świat. Jak Microsoft może na tym zyskać?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.