Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

14.05.2019 04:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynek walutowy w ostatnich miesiącach nie reaguje w sposób znaczący ani na dane makroekonomiczne, ani na wydarzenia polityczne. Oczekiwana zmienność podniosła się ostatnio w sposób nieznaczny po eskalacji wojny handlowej, a dziś powrócił temat Włoch.

Włochy to gospodarka, która może otrzeć się o recesję w tym roku. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost PKB w 2019 r. ma wynieść 0,1 proc. w relacji do roku 2018. Trudno się więc dziwić, że dla dobra politycznego, ale także i dla dobra gospodarki, padły dziś deklaracje, które mogą doprowadzić do złamania zasad fiskalnych Unii Europejskiej.

Wicepremier Włoch Matteo Salvini, który był dziś cytowany przez agencję Reuters, miał powiedzieć w Weronie: „Jeśli będziemy musieli złamać pewne ograniczenia, takie jak 3 proc. (deficyt do PKB) lub 130-140 proc. (stosunek długu do PKB), jesteśmy gotowi to zrobić. Dopóki nie osiągniemy 5 proc. stopy bezrobocia, wydamy tyle, ile powinniśmy, a jeśli ktoś w Brukseli będzie narzekać, to nie będziemy się tym przejmować”. Takie podejście może ponownie spotkać się z ostrą krytyką Unii Europejskiej, która może nałożyć na Włochy sankcje, o czym była już mowa w listopadzie ub.r.

Powyższy cytat wicepremiera miał istotny wpływ na rynek włoskiego długu. Ceny 2-letnich obligacji Włoch załamały się, a rentowności przekroczyły 0,7 proc. i wzrosły do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

Wykres EUR/USD

Wykres EUR/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Notowania pary EUR/USD zareagowały spadkiem na informacje płynące z południa Europy, cofając się w okolice poziomu 1,1200. Zatem oprócz linii poprowadzonej po ostatnich szczytach, kluczowym oporem dla głównej pary walutowej mogą się stać również okolice 1,1260, gdzie został zarysowany lokalny podwójny szczyt. Tymczasem najbliższe miejsce wsparcia może znajdować się w rejonie 1,1177.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 May 2019 15:47

Dolar słabnie od początku tygodnia – Chiny odpowiedzą na wyższe cła

13 May 2019 10:01

Kluczowe wydarzenia dla rynku walut w tym tygodniu

10 May 2019 14:02

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w Polsce najwyższe od grudnia

10 May 2019 9:17

Dolar nowozelandzki odporny na cięcie stóp procentowych

10 May 2019 4:51

Dolar traci pod koniec tygodnia po danych o inflacji

9 May 2019 17:07

Złoto na niepewne czasy?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.