Tydzień przed decyzją Fed

22.04.2022 15:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ostatni tydzień kwietnia będzie tygodniem przed decyzją Fed, która zapadnie już 4 maja i staje się wydarzeniem przynajmniej tego półrocza – głównie ze względu na możliwą skalę ruchu na stopach procentowych w USA.

Jednak nim Fed podejmie decyzję, poznamy szereg danych makroekonomicznych. One mogą do tego czasu również wpływać na notowania dolara amerykańskiego, którego indeks dziś zdaje się znajdować na najwyższych poziomach od czerwca 2020 r. W ciągu ostatniego tygodnia najwięcej do USD zdawał się tracić japoński jen oraz szwajcarski frank. Waluty te mogły się osłabić odpowiednio o 1,64 oraz 1,40 proc. Jedynie euro może zyskiwać w tym tygodniu do USD niecałe 0,1 proc.

Wśród nadchodzących danych makroekonomicznych z USA rynek zdaje się oczekiwać, że PKB w 1 kw. może wzrosnąć w tempie 1-1,5 proc. w ujęciu rocznym, co może oznaczać dość duże spowolnienie w porównaniu z tempem 6,9 proc. osiągniętym w IV kw. 2021 r., Ostatnie dane zdają się wskazywać jednak na ponowne ożywienie aktywności gospodarczej i można spodziewać się silniejszego wzrostu PKB w drugim kwartale. Zamówienia na dobra trwałego użytku również mogą zaskoczyć pozytywnie ze względu na zbiór odczytów regionalnych danych o produkcji, raportu ISM i wyższych zamówień na samoloty Boeinga.

Tym samym oczekiwania rynkowe, które wydają się mocno skoncentrowane na podwyżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych już 4 maja, mogą być uzasadnione. Warto również nadmienić, że James Bullard, prezes Fed z St. Louis, wspomniał o możliwości podwyżki o 75 pkt bazowych, ale jest on powszechnie uważany za najbardziej jastrzębiego członka FOMC i żaden z pozostałych członków nie dyskutował otwarcie o takim scenariuszu.

Tymczasem w strefie euro kluczowe mogą okazać się dane dotyczące inflacji. Inflacja za marzec pokazała wzrost o 7,4 proc., a obecne oczekiwania i konsensus rynkowy mogą wskazywać na 7,5 proc. W rezultacie rynek stopy procentowej zdaje się szacować możliwość podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny o 50 punktów bazowych do września. Mogłoby to oznaczać, że do końca roku stopa depozytowa EBC wynosząca -0,5 proc. mogłaby być dodania. To z kolei może być jeden z ważniejszych czynników dla euro w przyszłym tygodniu. Jednak nim pojawią się jeszcze dane o inflacji, wcześniej na rynek spływać będą wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji, które także mogą być istotne dla kursu wymiany euro.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80.77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Apr 2022 10:42

Na dolara nie ma mocnych. Funt pod presją słabych danych

21 Apr 2022 9:33

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

20 Apr 2022 12:15

Rośnie rola bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją

19 Apr 2022 12:32

Jen z największą stratą od 1971 r.

15 Apr 2022 15:57

Popyt z Europy i zima wznoszą ceny gazu w USA

15 Apr 2022 12:18

Euro w relacji z dolarem najsłabsze od 23 miesięcy

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.