Słabe dane z Europy. Słabe dane z Polski

01.07.2022 12:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro spadł do najniższego poziomu od 22 miesięcy – wynika z S&P Global Eurozone Manufacturing PMI. W czerwcu wskaźnik znalazł się na poziomie 52,1 pkt, notując spadek z 54,6 w maju.

Poziomy produkcji obniżyły się pierwszy raz od dwóch lat. Mowa zarówno o liczbie nowych zamówień, jak i zamówień eksportowych. Tymczasem z danych może wynikać, że łańcuchy dostaw zbliżają się do stabilności, ponieważ czasy realizacji zamówień wydłużyły się w najmniejszym stopniu w ciągu półtora roku. Nastąpiło również złagodzenie presji inflacyjnej, ponieważ zarówno koszty nakładów pracy, jak i ceny produktów rosły w wolniejszym tempie. Niemniej jednak nastroje biznesowe spadły do najsłabszego poziomu od maja 2020 r. Obawy dotyczące globalnych perspektyw gospodarczych i inflacji mogły zaważyć na oczekiwaniach dotyczących wzrostu gospodarczego.

W Polsce S&P Global Poland Manufacturing PMI spadł w czerwcu do 44,4 pkt z 48,5 w poprzednim miesiącu, podczas gdy analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 48 pkt. Produkcja i nowe zamówienia gwałtownie spadły w obliczu poważnych problemów makroekonomicznych, w tym gwałtownie rosnącej inflacji i wojny w Ukrainie. Inflacja nakładów pracy oraz produkcji wyraźnie spadła. Wreszcie zaufanie biznesu spadło do najniższego poziomu od początku 2020 r.

Roczna stopa inflacji w Polsce prawdopodobnie przyspieszyła w czerwcu do 15,6 proc. z 13,9 proc. miesiąc wcześniej — wynika ze wstępnych danych GUS. Jeśli dane zostaną potwierdzone, byłby to najwyższy odczyt od października 1996 r., Wszystko to w obliczu gwałtownego wzrostu światowych cen surowców wywołanego wojną rosyjsko-ukraińską. Główną presję wzrostową wywierały paliwa do środków transportu osobistego (46,7 proc.), tuż za nimi uplasowały się ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw (35,3 proc.), a po tym żywność i napoje bezalkoholowe (14,1 proc.).

To wszystko może wskazywać na stagflacyjny scenariusz dla Europy oraz dla Polski, gdzie banki centralne mogą nadal podnosić stopy procentowe, co może jeszcze bardziej tłumić wzrost gospodarczy. W Polsce rynek szacuje, że stawka WIBOR 3M może wzrosnąć nawet do 8 proc. jeszcze w tym roku.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Jun 2022 15:49

Słaby kwartał i słabe półrocze dla rynków finansowych

29 Jun 2022 9:26

Rekordowo niskie nastroje konsumentów i niższe ceny akcji

28 Jun 2022 10:04

Problem podaży na rynku ropy narasta

27 Jun 2022 9:45

Złoto i akcje w centrum uwagi inwestorów

24 Jun 2022 17:58

Strach przed recesją poprawił nastroje na rynkach

24 Jun 2022 9:33

Odreagowania na Wall Street. Dolar w opałach?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.