Ropa drożeje od dwóch tygodni. Lira najtańsza w historii

14.08.2020 13:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej utrzymuje się na najwyższym poziomie od początku marca, zyskując w tym tygodniu ok. 1 proc. To drugi z rzędu tydzień wzrostów cen ropy oraz mieszanych informacji o popycie i podaży.

Obawy o nadmierną podaż ropy naftowej zostały w tym tygodniu złagodzone przez dane ze Stanów Zjednoczonych. Pokazały one, że zapasy ropy i benzyny skurczyły się ze względu na wyższy popyt na paliwa. Był to czynnik wzrostowy dla ceny. Został on jednak szybko skontrowany przez informacje dotyczące prognoz popytu na ropę.

Agencja IEA podała po raz pierwszy od kilku miesięcy, że w 2020 r. popyt na ropę spadnie. W raporcie czytamy, że globalny popyt na ropę naftową spadł o 16,4 mln baryłek dziennie w drugim kwartale tego roku, ponieważ w celu zwalczania pandemii COVID-19 wprowadzono restrykcje. W maju popyt silnie odbił w Chinach i Indiach, wzrastając odpowiednio o 0,7 mln b/d i 1,1 mln b/d miesięcznie. Przewiduje się, że światowy popyt na ropę zmniejszy się w 2020 r. o 7,9 mln b/d, a w 2021 r. wzrośnie o 5,3 mln b/d. Ostatni wzrost liczby przypadków COVID-19 i powrót restrykcji wprowadzają większą niepewność co do tej prognozy. Teraz zdaje się, że kluczowe w tej sprawie może być przyszłotygodniowe spotkanie OPEC, choć przedstawiciele Rosji mówią, że nie spodziewają się decyzji o redukcji wydobycia.

Tymczasem na rynku walutowym uwagę po raz kolejny przekuwają wydarzenia dotyczące tureckiej liry. Kurs USD/TRY pierwszy raz w historii przekroczył 7,37 TRY. Stało się to po publikacji danych o produkcji przemysłowej w Turcji. Wzrosła ona tylko o 0,1 proc. w czerwcu, czyli poniżej zakładanego poziomu 1,1 proc. Na dodatek deficyt na rachunku obrotów bieżących był większy, niż oczekiwano.

Inwestorzy nadal martwią się o zdolność tureckiego państwa do wspierania liry. Rezerwy walutowe brutto banku centralnego spadły w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od ponad 14 lat. Bank centralny Turcji ma ogromny problem, ponieważ musi unikać podnoszenia stóp procentowych w warunkach gwałtownej recesji gospodarczej spowodowanej pandemią koronawirusa. Tylko w tym roku lira straciła prawie 20 proc. w stosunku do dolara.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Aug 2020 10:45

Dolar traci na wartości mimo wyższej inflacji

12 Aug 2020 10:48

Złoto – największy dzienny spadek od 7 lat

11 Aug 2020 11:46

NZD/USD z dużą oczekiwaną zmiennością. Commerzbank zmienia prognozy dla EUR/PLN

10 Aug 2020 11:35

Przegląd najciekawszych informacji rynkowych

7 Aug 2020 16:04

Dolar mocniejszy po NFP. Morgan Stanley zamyka pozycję krótką

7 Aug 2020 11:14

Chińskie firmy znikną z amerykańskiej giełdy? Rekordy napływów na rynku złota

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.