Rekordy inflacji w Europie

29.04.2022 16:05|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła w kwietniu do rekordowego poziomu 7,5 proc. 7,4 proc. w marcu, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Wojna w Ukrainie i sankcje wobec Rosji mogły powodować dalszy wzrost cen towarów i surowców – wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Eurostat.

Inflacja jest obecnie ponad trzykrotnie wyższa niż cel Europejskiego Banku Centralnego, który wynosi 2 proc., co może wymuszać działania na EBC zwalczające tak gwałtowny wzrost cen. Tym samym rynek spodziewać się może wkrótce podwyżek o prawie 100 punktów bazowych do końca tego roku.

Według danych ceny żywności, alkoholu i tytoniu rosły o 6,4 proc. w porównaniu z 5,0 proc. w marcu, towarów przemysłowych niebędących energią o 3,8 proc. w porównaniu z 3,4 proc., a usług o 3,3 proc. w porównaniu z 2,7 proc. Tymczasem ceny energii spadły, ale pozostały na bardzo wysokim poziomie – 38 proc. wobec 44,4 proc. Z wyłączeniem energii, inflacja wzrosła do 4,2 proc. z 3,4 proc., a z wyłączeniem żywności, alkoholu i tytoniu do 3,5 proc. z 2,9 proc.

Wraz z szybkim wzrostem cen w strefie euro możemy obserwować wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego. W trzech miesiącach 2022 r. gospodarka strefy euro rozwijała się w tempie 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym, najmniejszym od czasu wyjścia z recesji w ubiegłym roku i poniżej oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost o 0,3 proc. Wzrost gospodarczy w Hiszpanii (0,3 proc.) i Niemczech (0,2 proc.) z nawiązką zrównoważył spadek we Włoszech (-0,2 proc.), podczas gdy gospodarka Francji doświadczyła stagnacji. Wstępne dane Eurostatu wskazują, że wojna i związany z nią wzrost cen surowców obniżyły wzrost gospodarczy o 0,1 punktu procentowego, podczas gdy Komisja Europejska tuż przed inwazją Rosji przewidywała, że wzrost wyniesie 0,3 procent w ujęciu kwartał do kwartału.

Wracając do inflacji, ta również w Polsce nie odpuszcza i ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wyniosła w kwietniu 12,3 proc. Jest to najwyższy poziom od prawie ćwierć wieku (od 24 lat). Według publikacji największy wpływ miały ceny paliw, rosnąc o ponad 27 proc. r/r oraz ceny żywności ze wzrostem ponad o 12 proc. To z kolei może powodować, że wkrótce Narodowy Bank Polskie ponownie podniesie stopy procentowe nawet o 100 punktów bazowych i wciąż może to nie być koniec cyklu podwyżek. Tym samym, na przyszłość, dywergencja w oprocentowaniu PLN oraz EUR może jeszcze bardziej się powiększyć. W długim terminie może mieć to istotny wpływ na kurs złotego.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Apr 2022 9:41

Dolar najdroższy od 20 lat

28 Apr 2022 11:04

Mocny SEK po niespodziewanej decyzji Riksbanku

27 Apr 2022 11:04

EUR/USD najniżej od pięciu lat

26 Apr 2022 9:41

Złoto wraca nad 1900 USD

25 Apr 2022 11:55

Ogromny strach przed podwyżkami stóp procentowych

22 Apr 2022 15:59

Tydzień przed decyzją Fed

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.