Prognozy OPEC dla rynku ropy naftowej: kryzys czy stabilizacja?

23.01.2023 13:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Z opracowanego przez OPEC miesięcznego raportu o rynku ropy możemy poznać informacje o produkcji, popycie, cenach i zapasach surowca oraz przeanalizować trendy z gospodarek całego świata. Dokument pozwala też zrozumieć, co może się dziać na rynku paliw. Czego mogliśmy się dowiedzieć z najnowszej edycji raportu?

Kryzysu nie będzie?

Średnia prognoza światowego popytu na ropę naftową na rok 2023 wynosi 101,77 mb/d, co jest wzrostem o 2,31 proc. względem poprzedniego roku. Kartel ustala te dane m.in. na podstawie zakontraktowanych długoterminowych umów dostaw ropy do różnych państw. Co może wydawać się ciekawe, wśród rynków, które mają mieć najmniejszy wzrost popytu, znajdują się: Europa (wzrost o 0,24 proc. r/r.), Rosja (wzrost o 0,51 proc. r/r.) oraz Stany Zjednoczone (wzrost o 0,74 proc. r/r.). Na podstawie tych informacji, możemy liczyć się z ew. trudnościami na europejskim rynku w br. 

Indeks DAX (DE40), największy w niemieckiej gospodarce, obecnie zdaje się wyglądać szczególnie atrakcyjny dla inwestorów ze względu na spadające ceny energii.

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

Wśród rynków, które mogą osiągnąć największą stopę wzrostu popytu na ropę naftową, są: Indie (wzrost o 4,84 proc. r/r.), Afryka (4,35 proc. r/r.) oraz gospodarki Bliskiego Wschodu (4,05 proc. r/r.). Z tego też względu atrakcyjnie wydaje się przedstawiać długoterminowo fundusz iShares MSCI India ETF (INDA), dający ekspozycję na szeroki rynek indyjskich akcji.

Źródło: Conotoxia MT5, INDA, Daily

Co z cenami ropy naftowej?

Głównymi czynnikami cen ropy naftowej wydają się popyt i podaż. W przypadku pojawiających się niedoborów tego surowca bądź problemów z jego dostawą cena może drastycznie wzrosnąć, co mogliśmy zaobserwować w 2022 r. w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Według raportu przy założeniu niezmieniających się wielkości produkcji ropy naftowej przez kartel OPEC możemy zobaczyć niedobory tego surowca (względem wielkości popytu) w I i II kw. 2023 r. o średniej wartości 0,29 proc. Na razie braki surowca mogą być uzupełniane z obecnych zapasów państw. W związku z tym możemy spodziewać się, że rynek ten będzie mniej zmienny w porównaniu z poprzednim rokiem.

Prognozuje się, że w drugiej połowie tego roku nadmiar produkcji może sięgnąć średnio 0,85 proc., co może prowadzić do obniżenia cen tego surowca. 

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Prognoza wydaje się zgodna również z raportem krótkoterminowych perspektyw energetycznych opublikowanym przez Administracje Informacji Energetycznej USA (EIA). Najnowsza prognoza średniej ceny ropy Brent w 2023 r. wynosi 83,1 USD/b, co jest o 5,5 proc. poniżej obecnej ceny odmiany Brent. Prognoza ta jest niemal zbieżna z cenami kontraktów na przyszłą cenę ropy z giełdy NYMEX. Dodatkowo z 95-procentowym prawdopodobieństwem cena kontraktów na ropę naftową nie powinna przekroczyć 170 USD/b oraz spaść poniżej 30 USD/b.

Źródło: SHORT-TERM ENERGY OUTLOOK, EIA

Sytuacja sankcji na Rosję

Wiele krajów zobowiązało się do zakończenia lub ograniczenia importu ropy i gazu z Rosji, aby ograniczyć dochody Moskwy i utrudnić jej działania wojenne. Kraje UE zakończyły import ropy drogą morską. 5 lutego wejdzie w życie zakaz dotyczący sprowadzania z Rosji rafinowanych produktów naftowych. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania również wstrzymały import ropy i produktów rafinowanych z Rosji. Cena ropy zatwierdzona przez zachodnich sojuszników ma na celu uniemożliwienie Rosji uzyskania więcej niż 60 dolarów za baryłkę. UE zmniejszyła również import gazu z Rosji o dwie trzecie, a Wielka Brytania całkowicie zrezygnowała z jego importu. Wydaje się, że te sankcje spowodowały spadek cen ropy i ograniczenie dochodów Rosji z eksportu paliw kopalnych. Z tego też względu prognozowany przez analityków OPEC spadek wydobycia ropy dla Rosji może wynieść 7,7 proc. w 2023 r. Uniezależnienie się Europy od surowców z Rosji może wpłynąć na zmniejszenie się zmienności cen tego surowca.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Jan 2023 15:19

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 16-20.01.2022

19 Jan 2023 11:41

W co inwestują i czego spodziewają się zarządzający funduszami? Globalna ankieta BofA

18 Jan 2023 12:49

Czego możemy dowiedzieć się po wynikach badania wskaźnika ZEW dla Niemiec?

18 Jan 2023 9:42

Wpływ podaży pieniądza na rynek akcji

17 Jan 2023 13:31

Czy to jest pora na kupowanie przyszłości przez fundusze Cathie Wood?

16 Jan 2023 14:59

Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.