Perspektywy dla jena po interwencji walutowej

23.09.2022 09:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Conotoxia. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75.21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Japoński rząd zdecydował się na interwencję walutową na rynku japońskiego jena po tym, jak kurs USD/JPY zbliżył się do poziomu 146,00 po wcześniejszej decyzji Fed. Japońska waluta traciła systematycznie od początku roku wraz z dywergencją w działaniach banków centralnych USA oraz Japonii.

Japoński rząd i Bank Japonii (BoJ) interweniowały w czwartek na rynku walutowym po raz pierwszy od 1998 r., gdy dolar amerykański osiągnął 24-letni szczyt w stosunku do jena. Japoński wiceminister finansów do spraw międzynarodowych Masato Kanda potwierdził, że rząd zareagował, sprzedając dolary za jeny. Kanda dodał, że "rynki wykonują bardzo zmienne ruchy" i że Japonia "nie może tolerować nadmiernej zmienności i nieuporządkowanych ruchów walutowych." Wcześniej BoJ postanowił pozostawić swoją stopę procentową na niezmienionym poziomie i nadal prowadzić luźną politykę monetarną, podał serwis BBN.

jen kurs - wykres

Źródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, H1

Jak trwałe mogą być skutki interwencji na JPY?

Obecnie inwestorzy mogą zastanawiać się nad tym, jak trwałe mogą być skutki, póki co, jednorazowej interwencji Japonii na rynku walutowym. Spadek z okolic poziomu 146,00 do 140,50 JPY niewątpliwie może robić wrażenie, jednak czy uda się zatrzymać aprecjację USD, która może być napędzana przez coraz większe oczekiwania co do podwyżek stóp w USA?

Według analityków cytowanych przez agencję Bloomberg japoński jen może odbić się do 130-135 za dolara, jeśli władze będą naciskać z większą ilością interwencji na rynku walutowym. Skala interwencji była wciąż niewielka w stosunku do całkowitych rezerw walutowych, więc wciąż jest trochę amunicji do obrony waluty" - powiedział Saktiandi Supaat, regionalny szef działu badań nad rynkiem walutowym, w telewizji Bloomberg. Zauważa on, że USD/JPY może zmierzać do 130 lub 135 JPY jeśli władze będą bardziej naciskać na dalsze interwencje. Jednak scenariusz bazowy zakłada wsparcie dla dolara do końca roku i być może do pierwszego kwartału 2023 r. Dolar może osłabnąć w przypadku jakichkolwiek oznak spowolnienia tempa Fed lub pozytywnych wydarzeń wokół Rosji/Ukrainy, co mogłoby doprowadzić do zmniejszenia sentymentu risk-off, dodano w wywiadzie dla Bloomberga.

Sytuacja techniczna USD/JPY

Z punktu widzenia wykresu kursu USD/JPY możemy dostrzec, iż notowania wciąż pozostają wewnątrz potencjalnej formacji klina rozszerzającego się. Dodatkowo mógł zostać obroniony także potencjalny poziom oporu i umowna granica interwencji walutowych przy 145,00 JPY. Przełamana także została krótkoterminowa linia poprowadzona po dołkach.

W rezultacie kurs mógł rozpocząć konsolidację w przedziale 145,00 do 141,50 JPY. Dalsze potencjalne wsparcie może wypadać w rejonie poprzednich szczytów przy 139,00 JPY, a następnie przy dolnym ograniczeniu w klinie.

kurs japońskiego jena wykres

Źródło: Conotoxia MT5, USD/JPY, D1

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

 


Zobacz również:

22 wrz 2022 15:57

Salesforce chce osiągnąć 50 mld USD przychodów

22 wrz 2022 12:27

Banki centralne rozdają karty na rynku walutowym pod koniec tygodnia

19 wrz 2022 15:36

Czy wyceny na Wall Street są obecnie atrakcyjne?

19 wrz 2022 10:06

Decyzja Fed - gorący tydzień banków centralnych. USD, GBP w centrum uwagi

16 wrz 2022 15:30

Tąpnięcie na akcjach Adobe po informacjach o przejęciu Figma

16 wrz 2022 11:32

Kurs GBP/USD spada do najniższego poziomu od lat 80. Czy brytyjska waluta traci autorytet?