Ogromny strach przed podwyżkami stóp procentowych

25.04.2022 11:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe prawdopodobnie zaczyna ogarniać fala strachu przed szybkim podnoszeniem stóp procentowych, co może zwiększyć koszty finansowania oraz może doprowadzić do tego, że pozyskanie dolara będzie droższe.

Fala spadkowa zdaje się przechodzić zarówno przez rynek akcji, surowców, jak i kryptowalut, a to wszystko w jednym czasie. Dawno nie obserwowaliśmy sytuacji, gdy każda klasa aktywów zadaje się jednego dnia tracić, poza dolarem amerykańskim oraz amerykańskimi obligacjami. Już w ubiegłym tygodniu, zwłaszcza w piątek, sytuacji na rynkach finansowych wydawała się bardzo napięta. Amerykańskie indeksy giełdowe zdawały się spadać o prawie 3 proc. Dziś możemy obserwować potencjalną kontynuację tej fali spadkowej. Przed południem kontrakty w Stanach Zjednoczonych zdają się tracić około 1 proc. Tymczasem w Europie skala spadków wydaje się większa, ponieważ niemiecki DAX spada o prawie 2 proc., a Euro Stoxx 50 o ponad 2,5 proc.

Spadkom cen akcji towarzyszyć mogą również spadki cen surowców. Cena baryłki ropy WTI zniżkuje dziś o prawie 5 proc., do około 97 USD. W efekcie cena może osiągać najniższy poziom od prawie dwóch tygodni, w obliczu rosnących obaw, że przedłużające się restrykcje w Chinach i gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA będą miały negatywny wpływ na globalny wzrost gospodarczy i popyt na paliwa. Poniedziałkowe spadki przedłużyły zeszłotygodniowy spadek amerykańskiego gatunku ropy naftowej, ponieważ obawy o popyt przeważyły nad obawami o ograniczoną podaż na świecie. Oczekuje się, że popyt na benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze w Chinach w kwietniu spadnie o 20 proc. rok do roku, jak podała agencja Bloomberg, co odpowiada spadkowi konsumpcji ropy o ok. 1,2 mln baryłek dziennie. Do tego dochodzić mogą obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie czy stagflację, co również może mieć przełożenie na ceny ropy.

Przy dużych oczekiwaniach na gwałtowne działania Fed dolar amerykański zdaje się zyskiwać na wartości. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD mógł spaść tym samym do poziomów ostatnio obserwowanych w marcu 2020 r., zbliżając się do 1,07. Cały indeks dolara amerykańskiego pozostawać może zaś nad poziomem 100 pkt.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Apr 2022 15:59

Tydzień przed decyzją Fed

22 Apr 2022 10:42

Na dolara nie ma mocnych. Funt pod presją słabych danych

21 Apr 2022 9:33

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

20 Apr 2022 12:15

Rośnie rola bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją

19 Apr 2022 12:32

Jen z największą stratą od 1971 r.

15 Apr 2022 15:57

Popyt z Europy i zima wznoszą ceny gazu w USA

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.