NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

03.06.2022 16:46|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Długo wyczekiwany przez inwestorów raport z amerykańskiego rynku pracy został dziś opublikowany. Wskazuje na całkiem dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy. To z kolei może mieć przełożenie na działania Rezerwy Federalnej.

W maju 2022 r. w gospodarce amerykańskiej przybyło 390 tys. etatów. Mimo że jest ich najmniej od kwietnia ubiegłego roku, to odczyt wypadł powyżej prognoz rynkowych, które zakładały wzrost o 325 tys. Największe wzrosty odnotowano w sektorze rekreacji i hotelarstwa, usług profesjonalnych i biznesowych oraz transportu i magazynowania, podczas gdy zatrudnienie w handlu detalicznym spadło. Tymczasem płace wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc., czyli mniej niż przewidywano (wzrost o 0,4 proc.), a stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 3,6 proc. Może to oznaczać, że sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, jeśli chodzi o zatrudnienie, ale jest już gorsza z perspektywy wynagrodzeń, które nie idą w ślad za inflacją. To może z kolei oznaczać, że amerykańscy konsumenci będą mieć mniej pieniędzy na wydatki, a to prosta droga do zmniejszenia konsumpcji i spowolnienia w amerykańskiej gospodarce.

Reakcja rynku akcji zdaje się być jednoznaczna. Po publikacji danych indeks Dow Jones stracił ponad 200 punktów, podczas gdy S&P 500 i Nasdaq spadły odpowiednio o 1,1 proc. i 1,8 proc. Rynki wydają się obawiać silnego zacieśniania polityki monetarnej, a komentarze ze strony przedstawicieli Fed mogą nie pozostawiać żadnych złudzeń. Wiceprezes Fed Lael Brainard stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, by Fed zmienił ścieżkę podwyżek stóp procentowych, ponieważ bank centralny stara się okiełznać niebotycznie wysoką inflację. Do pogorszenia nastrojów przyczyniło się także zachowanie akcji Tesli, które spadły o ponad 5 proc. po tym, jak jej prezes Elon Musk ostrzegł, że chce zredukować zatrudnienie o 10 proc. w związku z bardzo złymi nastrojami w gospodarce. Wzrost bezrobocia i brak adekwatnego wzrostu wynagrodzeń to przepis na gospodarczą recesję, co może negatywnie wpływać na rynki finansowe i przypominać sytuację sprzed 50 lat.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80.77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 Jun 2022 11:09

NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

2 Jun 2022 9:53

Zmienność wraca na rynki finansowe - ropa w centrum uwagi

1 Jun 2022 12:33

Duże wahania na rynku ropy

31 May 2022 10:49

Ropa naftowa najdroższa od trzech miesięcy

30 May 2022 11:19

Pozytywny sentyment do ryzyka powrócił?

27 May 2022 15:47

Inflacja w USA zaczyna spadać, a indeksy rosnąć

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.