Mocny SEK po niespodziewanej decyzji Riksbanku

28.04.2022 11:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś Bank Szwecji niespodziewanie podniósł stopę referencyjną z 0 do 0,25 proc. Rynek nie oczekiwał w tym momencie zmian, co mogło zaskoczyć część inwestorów. W efekcie korona szwedzka (SEK) zyskała ok. 1 proc. do EUR.

Sveriges Riksbank zasygnalizował też możliwość dalszych podwyżek w tym roku. Zarząd banku centralnego podjął również decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu skupu bonów skarbowych i zmniejszeniu tempa skupu aktywów w drugiej połowie roku. Decyzje te oznaczać mogą gwałtowny zwrot od wytycznych banku z poprzedniego posiedzenia. Miałby on na celu przeciwdziałanie gwałtownie rosnącej inflacji i zapobieganie utrwalaniu się wyższych cen w gospodarce. Rada banku powołała się na zwiększoną niepewność w gospodarce światowej w związku z napaścią Rosji na Ukrainę oraz powrotem ścisłych covidowych restrykcji w Chinach. Roczna inflacja w Szwecji wzrosła w marcu do 6 procent, czyli powyżej oczekiwań i była najwyższa od ponad trzech dekad. Przy zacieśnieniu polityki monetarnej Riksbank spodziewa się, że w 2023 r. inflacja spadnie, a w 2024 r. zbliży się do 2 procent.

Reakcja rynku wydaje się dość gwałtowna, ponieważ w pierwszym momencie po decyzji Riksbanku korona szwedzka umocniła się o ok. 1 proc. w relacji do euro. Kurs EUR/SEK tym samym spadł z 10,37 do 10,25. Z kolei kurs wymiany USD/SEK spada z 9,85 do 9,70. Wcześniej korona szwedzka traciła do dolara amerykańskiego. Jeszcze w styczniu USD kosztował 8,20 SEK, a w marcu został przekroczony poziom 10,00 SEK.

Bank Szwecji wydaje się zatem dołączać do grona jastrzębio nastawionych banków centralnych świata, a jego determinacja w działaniu może być duża. W rezultacie wpływ na koronę szwedzką może być znaczący, stąd pary USD/SEK czy EUR/SEK mogą zwrócić uwagę części inwestorów.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Apr 2022 11:04

EUR/USD najniżej od pięciu lat

26 Apr 2022 9:41

Złoto wraca nad 1900 USD

25 Apr 2022 11:55

Ogromny strach przed podwyżkami stóp procentowych

22 Apr 2022 15:59

Tydzień przed decyzją Fed

22 Apr 2022 10:42

Na dolara nie ma mocnych. Funt pod presją słabych danych

21 Apr 2022 9:33

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.