Kurs dolara pod presją po minutkach Fed

24.11.2022 09:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75.21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia, co może przełożyć się na mniejszą aktywność inwestorów zza oceanu. Jednak nim to nastąpi, rynek zdaje się wciąż żyć wczorajszymi “minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC.

Minutki to zapis wydarzeń i wypowiedzi na posiedzeniu Komitetu, który podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że znacząca większość urzędników Fed uznała, że spowolnienie tempa wzrostu stopy funduszy federalnych będzie prawdopodobnie wkrótce właściwe, ponieważ pozwoli to Komitetowi lepiej ocenić postępy w kierunku osiągnięcia celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Decydenci zauważyli również, że w sytuacji, gdy inflacja nie wykazuje oznak osłabienia, a nierównowaga podaży i popytu w gospodarce utrzymuje się, ostateczny poziom stopy funduszy federalnych, który byłby konieczny do osiągnięcia celów Komitetu, jest nieco wyższy, niż wcześniej oczekiwali.

Rezerwa Federalna podniosła docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych o 75 punktów bazowych do poziomu 3,75%-4% podczas posiedzenia w listopadzie 2022 r., co oznacza szóstą z rzędu podwyżkę stóp i czwartą z rzędu podwyżkę o 75 pb. W rezultacie koszt finansowania dolarem wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 r., wylicza tradingecnomics.

Wolniejsze podwyżki - jak reaguje kurs dolara i indeksy?

Indeks dolara spadł w czwartek poranku poniżej 106 pkt, osuwając się trzeci dzień z rzędu w kierunku najniższych poziomów od połowy sierpnia. W skali całego tygodnia dolar zdaje się tracić do wszystkich głównych walut świata. W tym czasie największe umocnienie mógł odnotować funt brytyjski, zyskując ponad 1,7 proc. Na drugim miejscu jest dolar nowozelandzki, gdzie wczoraj doszło do historycznej podwyżki stóp procentowych. Na trzecim miejscu w skali tygodnia znajduje się frank szwajcarski z umocnieniem o około 1,5 proc. Wydaje się więc, że rajd dolara pod podwyżki stóp procentowych w USA mógł spowolnić bądź dobiec końca i obecnie rynek może przynajmniej przejść do większej w cenie i czasie korekty po rocznym umocnieniu USD.


Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily

Szanse na wolniejsze tempo podwyżek stóp procentowych mogły spodobać się inwestorom z Wall Street, gdzie zapanowała zieleń. Szczególna uwaga może być zwrócona na indeks Dow Jones, któremu brakuje już tylko kilku procent, aby osiągnąć nowy rekord. Wczoraj Dow zamknął się ponad 100 punktów wyżej, a S&P 500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 0,6% i 1%. W skali całego miesiąca największe wzrosty w indeksie 30 spółek odnotował Caterpillar, zwyżkując o ponad 23 proc. Podobny wynik osiągnęły akcje producenta samolotów, spółki Boeing. W tym czasie jedynie trzy spółki z całego indeksu odnotowały spadek. Mowa o UnitedHealth Group, The Walt Disney Co oraz Salesforce.com Inc. W ich przypadku spadki kształtowały się w przedziale -2,2 do -5,2%, wynika z danych serwisu BBN.


Źródło: Conotoxia MT5, Caterpillar, Weekly


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 lis 2022 12:16

Black Friday, jaki będzie miał wpływ na rynek?

23 lis 2022 9:18

Historyczna podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii. Jak reaguje NZD?

23 lis 2022 9:00

Przyszłość ceny ropy naftowej

22 lis 2022 12:07

Mistrzostwa świata w Piłce Nożnej 2022, czyli jak można inwestować w sport?

21 lis 2022 14:00

Najchętniej kupowane spółki przez superinwestorów w III kw. - analiza raportu 13F

18 lis 2022 13:12

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 14-18.11.2022