Krajobraz na rynkach po danych o inflacji

13.06.2022 09:06|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Piątkowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych za maj wprowadził na rynki finansowe dużą zmienność. Byki nie mają z czego być zadowolone, ale za to rynkowe niedźwiedzie mają kolejne powody do radości.

Wyższa od oczekiwań inflacja w USA w maju, która wzrosła do poziomu 8,6 proc., czyli najwyższego od grudnia 1981 r., rzuciła strach na inwestorów na rynku akcji, obligacji czy kryptowalut. Wzrost cen paliw i żywności zrobił swoje, podbijając zdecydowanie oczekiwania co do działań Fed w kolejnych miesiącach. Rynek zaczął się nawet zastanawiać, czy przypadkiem na jednym z posiedzeń zostanie podniesiona stopa funduszy federalnych nie o 50 pkt bazowych, ale o 75 pkt. Dziś o poranku kontrakty terminowe na stopę Fed zdają się wyceniać poziom 3,5-3,75 proc. jako docelowy w tym cyklu. Tymczasem niedawno była to wycena w okolicach 3 proc. Widoczny jest zatem zdecydowany wzrost oczekiwań na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej.

Te oczekiwania wraz z wysysaniem pieniędzy przez realną gospodarkę, w której żargonem rynkowym można powiedzieć, że panuje największa od dziesięcioleci hossa. Wzrost cen realnych produktów, który się z tym wiąże, może wysysać kapitał z produktów nienamacalnych i rynków finansowych jako dóbr niematerialnych. Próbując podsumować ostatnie wydarzenia, można zwrócić uwagę na rynek amerykańskich obligacji i dolara amerykańskiego. Ten ponownie zdaje się być najdroższy od 20 lat, a rentowności obligacji 2 i 10-letnich zaczynają przekraczać poziomy 3 proc. Wzrost atrakcyjności oprocentowania bezpiecznych obligacji może z kolei powodować, że inwestorzy nie chcą już posiadać tylu ryzykownych aktywów.

Tylko w skali ostatniego tygodnia indeks S&P 500 spadł o ponad 6 proc., natomiast na rynku kryptowalut bitcoin w tym czasie spadł o 8,5 proc., a ETH o 10 proc. Emocji dodaje fakt, że już w tę środę poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych wraz z projekcjami makroekonomicznych członków FOMC. Na tę chwilę konsensus rynkowy zakłada przynajmniej dwie podwyżki po pół punktu procentowego następujące na dwóch kolejnych posiedzeniach Fed. Można powiedzieć, że dawno decyzja amerykańskiego banku centralnego nie była tak wyczekiwana przez rynek jak teraz, zwłaszcza że inflacja CPI pobiła rekord, ale inflacja bazowa cofnęła się kolejny miesiąc z rzędu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Jun 2022 15:34

Inflacja w USA wznosi się na szczyt

10 Jun 2022 11:41

EBC blisko rozpoczęcia łagodnego cyklu

9 Jun 2022 9:22

Czego oczekiwać po EBC, jak zareaguje euro?

8 Jun 2022 11:10

Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

7 Jun 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

6 Jun 2022 12:40

Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.