Jen od 5 lat nie był tak słaby w relacji z dolarem

04.01.2022 12:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rozpoczęte w 2021 r. osłabienie jena względem dolara amerykańskiego z poziomu 103,00 wydaje się kontynuowane również w 2022 r. Na początku stycznia kurs USD/JPY zbliża się do poziomu 116 jenów za dolara.

Japoński jen osłabił się do 5-letniego minimum w relacji z USD ze względu na możliwe ogólne umocnienie dolara, gdy inwestorzy zintensyfikowali zakłady na wczesną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

W 2022 r. jen wznowił trend spadkowy w stosunku do dolara po 10-procentowym spadku w poprzednim roku, ponieważ sytuacja gospodarcza i polityka monetarna Japonii i USA nadal wydają się rozbieżne.

Japończyków nie martwi inflacja

Fed zasygnalizował gotowość do zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku. Bank Japonii z kolei wydaje się, że utrzyma swoją politykę luzowania monetarnego na niezmienionym poziomie. Japonia wchodzi w 10. rok bezprecedensowej ultraluźnej polityki pieniężnej. Inflacja pozostała tam względnie niska i znacznie poniżej 2-procentowego celu banku centralnego, co może wzmacniać pogląd, że Bank Japonii pozostanie w tyle za innymi bankami centralnymi w ograniczaniu bodźców monetarnych. Wydaje się również, że wariant omikron może nie mieć dużego wpływu na ożywienie gospodarcze, co z kolei mogło zwiększyć apetyt na ryzyko, dodatkowo odciągając inwestorów od bezpiecznej przystani, jaką na rynku finansowym jest jen.

Tymczasem wspomniany Fed może w tym roku podnieść stopy procentowe aż trzykrotnie, tak przynajmniej wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. W USA zaczęły też rosnąć rentowności obligacji skarbowych. Rentowność 2-letnich papierów przekroczyła poziom 0,8 proc., a 10-letnich poziom 1,6 proc. Tym samym dla inwestorów zagranicznych mogły stać się one bardziej atrakcyjne, co mogło również prowadzić do szerszego umocnienia USD względem innych walut.

Ważne dane z rynku pracy w USA

W tym tygodniu jednym z kluczowych raportów z potencjałem, by wpłynąć na politykę pieniężną Fedu, może być piątkowy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy. W środowisku podwyższonej inflacji kluczowe mogę być także dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń. To one mogę podpowiadać, czy wchodzimy w spiralę płacowo-cenową, czy też może w spowolnienie gospodarcze powodowane przez słaby wzrost wynagrodzeń i malejący realne dochód rozporządzalny gospodarstw domowych największego konsumenta świata, jakim są Stany Zjednoczone.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 Jan 2022 9:29

Złoto na fali wznoszącej

30 Dec 2021 9:53

70. rekord S&P 500 w tym roku

29 Dec 2021 11:01

Ropa najdroższa od miesiąca

28 Dec 2021 10:02

Nowy rekord na amerykańskiej giełdzie

27 Dec 2021 10:27

Loty odwołane, cena ropy spada

24 Dec 2021 11:01

Przedświąteczny rekord na amerykańskiej giełdzie

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.