Inflacja w USA wznosi się na szczyt

10.06.2022 15:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Długo wyczekiwany odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych ujrzał światło dzienne i poraził najwyższym poziomem wzrostu cen od 41 lat. W maju wskaźnik inflacji CPI w relacji do maja 2021 r. wzrósł niespodziewanie.

8,6 proc., to nowy rekord inflacji w Stanach Zjednoczonych i najszybsza zmiana cen w ujęciu rocznym od grudnia 1981 r. Konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 8,3 proc. Głównym powodem tak wysokiej inflacji wciąż wydają się dwa czynniki: ceny energii, zwłaszcza paliw, oraz ceny żywności. W USA w maju ceny energii wzrosły o 34,6 proc., czyli najwięcej od września 2005 r., a koszty żywności wzrosły o 10,1 proc., co stanowi pierwszy dwucyfrowy wzrost od marca 1981 r.

Inflacja bazowa, czyli z wyłączeniem cen żywności i energii, wyniosła w maju o 6,0 proc. Wynik ten nieznacznie przekroczył konsensus rynkowy wynoszący 5,9 proc. W tym przypadku szczyt inflacji przypadł na marzec 2022 r., kiedy to wskaźnik cen bazowych wyniósł 6,5 proc. Od tamtego czasu możemy obserwować spadek tej miary inflacji.

Rynek dostał zatem dwa rozbieżne odczyty. Z jednej strony lokalny rekord inflacji konsumenckiej, a z drugiej spadającą inflację bazową. Fed może oddziaływać w tym przypadku głównie na inflację bazową, bo na ceny paliw czy żywności wpływu nie ma. Niemniej publikacja zdaje się psuć sentyment na rynku, gdzie kontrakty na amerykańskie indeksy zaczęły spadać po danych. Największy spadek odnotował Nasdaq 100, cofając się o około 1,5 proc.

Historyczna zależność inflacji i indeksów bywała taka, że czym wyżej znajdowała się inflacja, tym indeksy znajdowały się niżej. Obecnie zależność ta może wyglądać podobnie. Tymczasem wśród inwestorów może ponownie pojawić się pytanie, kiedy inflacja osiągnie swój szczyt? Być może te nieco lepsze dane przyjdą, ale dopiero po sezonie letnim.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Jun 2022 11:41

EBC blisko rozpoczęcia łagodnego cyklu

9 Jun 2022 9:22

Czego oczekiwać po EBC, jak zareaguje euro?

8 Jun 2022 11:10

Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

7 Jun 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

6 Jun 2022 12:40

Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

3 Jun 2022 16:46

NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.