Dolar australijski najtańszy od ponad pięciu miesięcy

15.05.2019 10:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś w nocy opublikowano istotne dane z chińskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Poznaliśmy także zmianę indeksu wynagrodzeń, który jest istotny z punktu widzenia kondycji australijskiego rynku pracy. Niestety wszystkie publikacje rozczarowały, spychając notowania AUD/USD do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy w styczniu br.

Podczas wojny handlowej dane z Chin są uważnie obserwowane przez uczestników rynku. Sprawdzają oni, z jaką siłą oddziałują na gospodarkę amerykańskie cła. Dodatkowo spowolnienie w gospodarce Chin może wiązać się ze spowolnieniem wzrostu na świecie, co jest kolejną obawą inwestorów. Według dzisiejszych danych produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła o 5,4 proc. r/r w kwietniu 2019 r., tym samym gwałtownie spadając z 8,5 proc. wzrostu w marcu. Ostatni odczyt był znacznie niższy od konsensusu rynkowego, który szacował odczyt na poziomie 6,5 proc.

Tymczasem sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,2 proc. r/r w kwietniu 2019 r., spowalniając z 8,7 proc. wzrostu w poprzednim okresie. Była to również publikacja niższa od konsensusu na poziomie 8,6 proc. W konsekwencji był to najsłabszy roczny wzrost handlu detalicznego od maja 2003 r., i to pomimo rządowych wysiłków na rzecz pobudzenia krajowej konsumpcji. Po tak rozczarowujących danych pojawiają się kolejne spekulacje dotyczącego tego, że Pekin rozszerzy program stymulujący swoją gospodarkę.

Z kolei dane australijskie zaprezentowały wzrost indeksu wynagrodzeń na poziomie 0,5 proc. za pierwszy kwartał w relacji do kwartału poprzedniego przy konsensusie rynkowym na poziomie 0,6 proc. Dane te są zgodne z oczekiwaniami rynku na cięcie stóp procentowych przez bank centralny Australii — RBA być może już na posiedzeniu 4 czerwca.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 May 2019 10:58

Złoto zyskało na fali niepewności. Kluczowe zmiany na wykresie dziennym

14 May 2019 4:45

Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

13 May 2019 15:47

Dolar słabnie od początku tygodnia – Chiny odpowiedzą na wyższe cła

13 May 2019 10:01

Kluczowe wydarzenia dla rynku walut w tym tygodniu

10 May 2019 14:02

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w Polsce najwyższe od grudnia

10 May 2019 9:17

Dolar nowozelandzki odporny na cięcie stóp procentowych

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.