Czy kryptowaluty pokonały klątwę upadku FTX?

16.01.2023 14:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena bitconia (BTCUSD) od początku roku wzrosła o ponad 26 procent, dynamicznie przebijając opór w okolicach 18000 USD. Obecnie cena największej kryptowaluty jest na poziomach sprzed upadku giełdy FTX. Wydaje się, że odwilż na bitcoinie pociągnęła za sobą większość tego rynku. Średni wzrost dla 80 największych kryptowalut od początku roku wynosi 37 proc. Czy to jest już rozpoczęcie nowej hossy na tym rynku, czy to tylko tzw. “odbicie zdechłego kota”?

Skąd te wzrosty?

Wydaje się, że znaczne podwyżki cen kryptowalut nastąpiły po wtorkowej konferencji Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej. Analitycy mogli zinterpretować jego słowa jako zapowiedź końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Zaledwie dwa dni później zobaczyliśmy kolejny odczyt spadającej inflacji CPI w USA z 7,1 do 6,5 proc. r/r., co także mogło napędzić notowania kryptowalut. Obecnie ceny wielu z nich wróciły do poziomu sprzed kryzysu związanego z bankructwem FTX, czyli trzeciej z największych giełdy kryptowalut. 

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Upadki giełd kryptowalutowych, które miały skłonności do grania pieniędzmi swoich klientów na własny rachunek, mogły znacząco oczyść ten rynek. Zwycięzcą tego procesu wydaje się obecnie giełda Binance, która zwiększyła poziom udziału w obrocie do 66,7 proc. Firma zarejestrowała się w szwedzkim urzędzie nadzoru finansowego, aby kontynuować swoją regulację w Europie, po tym jak zrobiła to już w kilku krajach UE, w tym we Francji. Dodatkowo, Binance.US, oddział platformy w USA, ogłosiło, że kupuje aktywa upadłej platformy Voyager Digital za 1 miliard dolarów, co pozwoli klientom Voyagera odzyskać część swoich depozytów. Giełda ogłosiła również, że zamierza zatrudnić 3000 osób na różnych stanowiskach w roku 2023. Wartość kryptowaluty BinanceCoin (BNBUSD), która zdaje się podążać za sukcesem i porażką firmy, urosła od początku roku o ponad 21 proc.

Źródło: Conotoxia MT5, BNBUSD, Daily

Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Dyrektor ds. strategii w Wave Financial Les Borsa zapowiedział: "Bitcoin i kryptowaluty mają tendencję do wyprzedzania akcji, jeśli chodzi o zmiany makro i pivoty, więc prawdopodobnie widzimy teraz oznaki tego zjawiska. Wydaje się, że coraz więcej inwestorów stopniowo przeznacza coraz więcej kapitału na bitcoina i inne kryptowaluty. To prawdopodobnie będzie kontynuowane, a być może przyspieszone, o ile nie wystąpią żadne egzogeniczne wstrząsy w sytuacji makro”. 

Patrząc na obecny grafik makroekonomiczny dla głównego rynku Stanów Zjednoczonych, to kluczowe dane możemy poznać w środę, w postaci odczytu inflacji PPI, a także 1 lutego, w postaci decyzji FOMC ws. stóp procentowych. Do tych publikacji można liczyć się natomiast z korektą po serii dynamicznych wzrostów. 

Co mówi wskaźnik, bez którego wzrosty mogą się długo nie utrzymać?

Stablecoiny w kryptowalutowym świecie odgrywają podobną rolę co ilość pieniędzy w gospodarce kontrolowanej przez banki centralne. W zeszłym roku ich całkowita wartość rynkowa spadła o 14 proc., a według twitterowego profilu StablecoinPrinter grudzień 2022 r. był pierwszym miesiącem, w którym nie było prawie żadnych nowych tokenów w obiegu. Obecnie ich wartość rynkowa spada miesiąc do miesiąca o ponad 2 proc. Wydaje się, że dopóki nie zobaczymy zmiany w tym trendzie, dopóty trudno będzie zauważyć stabilny wzrost dla rynku walut cyfrowych. Brak nowych środków do zakupów takich kryptowalut jak np. bitcoin, może zmniejszać jego szanse na długotrwały wzrost. Jeśli jednak sytuacja się zmieni, powinniśmy to zauważyć na wskaźniku kapitalizacji rynkowej stablecoinów.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Jan 2023 15:10

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 9-13.01.2022

12 Jan 2023 15:22

Największy światowy producent półprzewodników Taiwan Semiconductor podał raport za IV kwartał 2022 roku. Co możemy wyczytać z danych?

11 Jan 2023 15:36

W piątek wyniki sektora bankowego. Czego możemy się spodziewać i gdzie zobaczymy zaskoczenie?

10 Jan 2023 14:05

Chat GPT to technologia, która może zmienić świat. Jak Microsoft może na tym zyskać?

9 Jan 2023 15:41

Które sektory najbardziej się rozwijają, a które tną zatrudnienie? Raport rynku pracy

5 Jan 2023 16:04

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 2-5.01.2022

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.